Sceny z życia cyganerii

"La Boheme/Cyganeria" - reż. Karen Stone - Opera Bałtycka w Gdańsku

1 grudnia w Operze Bałtyckiej odbędzie się pierwsza premiera operowa sezonu 2016/2017. "La Bohme/Cyganeria" Giacoma Pucciniego reżyseruje Karen Stone z Theater Magdeburg.

Premiera "Cyganerii" w Bałtyckiej. To jedno z najsłynniejszych dzieł, arcydzieło muzyki tego gatunku. Libretto, oparte na podstawie powieści "Sceny z życia cyganerii" Henri Murgera, napisali Luigi Illica i Giuseppe Giacosa.

- "Cyganeria" to trzeci po "Traviacie" i "Carmen" najczęściej oglądany i słuchany tytuł operowy na świecie. Opera doskonała. Opera, w której nie skraca się ani jednej sceny, frazy czy nuty..., która w wyjątkowy sposób podkreśla jedność oraz równowagę muzyki, słowa i obrazu - mówi Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Spektakl gdański jest oryginalną produkcją Theater Magdeburg. W głównych partiach usłyszymy młodych i bardzo uzdolnionych artystów.

- Mamy szczęście do bardzo młodych, ale utalentowanych śpiewaków - mówi Karen Stone, reżyser spektaklu. - Łatwiej było im się wczuć w swoje role także z racji wieku, bo jest to opera o młodych ludziach. Mam nadzieję, że widzowie wzruszą się i pokochają ten spektakl.

Kierownictwo muzyczne objął Warcisław Kunc, scenografię zaprojektował Ulrich Schulz z Theater Magdeburg.

Prapremiera: Turyn, 1 II 1896. Prapremiera polska: Warszawa 1898 (wersja oryginalna), Lwów 1901 (wersja polska).

"(...) 4 fragmenty, z których każdy stanowi całość dla siebie, znakomicie kontrastują z pozostałymi oraz dają wspaniały obraz paryskiej cyganerii artystycznej w epoce balzakowskiej. Muzyka, w której zwraca uwagę zwłaszcza urozmaicona rytmika oraz barwność instrumentacji, oddaje po mistrzowsku niesłychaną różnorodność nastrojów Murgerowskiej powieści, przechodzących bezpośrednio od beztroskiej radości i szampańskiego humoru do przejmującego tragizmu".
(J. Kański Przewodnik operowy)

(-)
Materiał Opery
1 grudnia 2016
Portrety
Karen Stone

Książka tygodnia

Trailer tygodnia