Schaeffer Arts Fight

13. edycja Festiwalu ERA SCHAEFFERA już 29 października 2021!

W ostatni piątek października br. podczas XIII ERY SCHAEFFERA w warszawskim Basenie Artystycznym będzie miało miejsce oryginalne wydarzenie kulturalne pt. „Schaeffer Arts Fight” - energetyczna Walka o Sztukę z perspektywy dzieł Mistrza Schaeffera.

Multimedialny spektakl zatytułowany „Schaeffer Arts Fight" - główne wydarzenie tegorocznej edycji Festiwalu ERA SCHAEFFERA - odbędzie się 29 października 2021 o godzinie 19 w Basenie Artystycznym. Jak zapowiada reżyser Maciej Sobociński, zabrzmi ono wyjątkowo, jednorazowo - by po nieustępliwej, energetycznej Walce o Sztukę - utonąć w Ciszy szeptów - pozostając Niedokończonym, Nienasyconym, Nieskończonym.

Wszyscy, którzy znają awangardową twórczość prof. Bogusława Schaeffera, dobrze wiedzą, że jego sztuka jest ponadczasowa, wielowymiarowa, o nieposkromionej kreatywności i możliwości interpretacji. Wiedzą też, że każde spotkanie z dziełami Mistrza, łączącymi w niezwykły sposób teatr muzykę, taniec, grafikę i sztuki wizualne oraz grę aktorką, ma unikatowy charakter i jest niezwykłym przeżyciem na poziomie estetycznym i filozoficznym. Tak będzie i tym razem.

Cytując Macieja Sobocińskiego, który wyreżyserował wszystkie spektakle w ramach projektu ERA SCHAEFFERA od jego powstania „ERA SCHAEFFERA XIII zaskoczy swoją oryginalną formą jak żadna dotąd. Oparta w całości na schaefferowskim, nieprzewidywalnym dialogu biorących w niej udział Artystów stanie się niekonwencjonalnym pojedynkiem o Człowieka / Prawdę i Istotę Sztuki. Nieoczywiste Zderze,nia Myśli i Słów, Muzyki i Dźwięku - Emocje rozpinane i napinane w nieoczywistych konfrontacjach Artystów zbudują Tu i Teraz tego wyjątkowego wieczoru nieprzewidywalną Schaefferowską Strukturę - niepowtarzalny Collage pełen zaskoczeń - uniesień i upadków. Bez Końca - Bez Początku - w Trwaniu i Zapętlęniu".

W spektaklu wystąpią:
Lidia Bogaczówna
Izabela Warykiewicz
Alicja Węgorzewska-Whiskerd
Sean Palmer
Marcel Wiercichowski
Witold Jurewivcz
Janusz Radek
Marcin Wyrostek & Coloriage
Paweł Tomaszewski (piano)
Małe instrumenty

„Niezwykle cieszę się, że nieprzerwanie od 13 lat możemy realizować ERĘ SCHAEFFERA i popularyzować dorobek artystyczny Bogusława Schaeffera – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej. Festiwal odbywa się cyklicznie od 2009 roku i jest corocznym spotkaniem zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów, którzy skupiają się wokół teatralnej, muzycznej i graficznej twórczości Mistrza. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt – artystom, patronom, sponsorom – to dzięki nim możemy każdego roku dostarczać nowych artystycznych wrażeń i propagować wśród szerszej publiczności dzieła Schaeffera". - mówi Krystyna Gierłowska, dyrektor kreatywna Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta i dodaje: „W tym roku przypada również 20 rocznica powstawania Fundacji Aurea Porta. Z okazji okrągłego jubileuszu istnienia Fundacji chciałabym gorąco podziękować wszystkim naszym przyjaciołom, za pomoc w realizacji różnych działań, licznych projektów, mających na celu wspieranie kultury polskiej i promocję inicjatyw artystycznych. Jako że skupiliśmy się na sztuce współczesnej, w szczególności na archiwizowaniu i propagowaniu twórczości profesora Schaeffera, każda edycja schaefferowskiego Festiwalu jest też naszym, fundacyjnym świętem".

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA założona w 2001 roku z inicjatywy śp. aktora Marka Frąckowiaka w celu promocji polskiej sztuki współczesnej. Od lat skupia się na archiwizacji, digitalizacji i upowszechnianiu dorobku artystycznego Bogusława Schaeffera - genialnego polskiego współczesnego kompozytora, teoretyka muzyki, dramaturga, filozofa i grafika, m.in. poprzez organizację Festiwalu ERA SCHAEFFERA.

Festiwal ERA SCHAEFFERA to multimedialny, oparty na improwizacji performance, w którym twórcy wykorzystują szeroki wachlarz środków ekspresji artystycznej łącząc różne dziedziny sztuki i zachowują otwartą formę przedstawienia i interakcji z publicznością. Festiwal jest cyklicznym wydarzeniem z pogranicza muzyki, teatru i tańca, które odbywa się regularnie w sezonie jesiennym od 2009 roku w Warszawie oraz gościnnie w innych polskich miastach i za granicą np. w Paryżu, Madrycie, Edynburgu czy Nowym Jorku. Podczas festiwalowych wydarzeń odbywają się prezentacje wykonań utworów muzycznych i teatralnych Bogusława Schaeffera oraz sympozja i spotkania. ERA SCHAFFERA przyciągnęła wielu wielkich polskich i zagranicznych artystów, na przestrzeni lat z Festiwalem byli związani m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Jorgos Skolias, Włodzimierz Pawlak, Urszula Dudziak, Olga Szwajgier oraz aktorzy z dużym dorobkiem zawodowym.

Twórczość Schaeffera - artysty o międzynarodowej sławie, cenionego w świecie, a wciąż mało docenianego w Polsce - jest reprezentatywna dla całej polskiej sztuki współczesnej. Zapraszamy do informowania o wydarzeniu pt. „Schaeffer Arts Fight" oraz XIII edycji Festiwalu ERA SCHAEFFERA.

Ostatnia, XII ERA SCHAEFFERA w 2020 r. była wirtualną podróżą do kolejnego świata Bogusława Schaeffera, tym razem rozpiętą między kontynentami: w Warszawie odbył się spektakl pt. „Planeta Schaeffer", w Los Angeles „z Nowego Świata – Schaeffer w L. A." Wśród zaproszonych do projektu artystów w Warszawie byli aktorzy: Lidia Bogaczówna, Izabela Warykiewicz, Marcel Wiercichowski, Sean Palmer, Witold Jurewicz oraz muzycy: Michał Urbaniak, Michael Patches Stewart, Włodek Pawlik, Janusz Radek, Andy Ninvalle i Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon. W Los Angeles wystąpili aktorzy: Jessica Emmanuel, Izabella Miko, Paul Outlaw, Anthony Nikholchev, Peter Mark oraz choreografki wraz zespołami: Heidi Duckler, Laurie Sefton, i Micaela Taylor. Widzowie mogli oglądać online to multidyscyplinarne wydarzenie z pogranicza awangardowego koncertu, tańca, choreografii i improwizacji dzięki technologii streamingu na żywo - https://vimeo.com/482057604

W 2020 r. odbyło się też teatralno-filmowe wydarzenie online oparte na improwizacji inspirowanej partyturami Bogusława Schaeffera - "Schaeffer Puzzle Play" - https://vimeo.com/432615302

Fundacja jest także producentem filmu „Solo" w reżyserii Macieja Pisarka, który zebrał wiele ważnych nagród, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Muzyce w Pradze w 2008 r., nagrodę Tercer Ojo dla Najlepszego Dokumentu Eksperymentalnego. na festiwalu Docupolis w Barcelonie, Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Muzycznych w Montrealu czy nagrodę na MFFM w Oulu w Finlandii. Fundacja od kilku lat realizuje projekt budowy Repozytorium Dzieł Bogusława Schaeffera. Prowadzone prace mają na celu pozyskanie, konserwację, opracowanie i udostępnienie materiałów papierowych - partytur, grafik i tekstów pochodzących z prywatnych zbiorów kompozytora, kwerendę dostępności materiałów, digitalizację, zakup licencji i udostępnienie na stronie internetowej.
Fundacja wydała też 2 tomy dramatów Schaeffera niepublikowanych wcześniej w Polsce oraz Katalog Grafik i Partytur Schaeffera z razem z PIW.

_

Prof. Bogusław Schaeffer (1929 - 2019) był jednym z najbardziej wszechstronnych wśród polskich współczesnych twórców. Dzięki różnorodności twórczej zyskał miano Leonarda da Vinci XXI wieku. Zajmował się muzyką, literaturą, filozofią, teatrem, sztukami plastycznymi oraz pedagogiką, publicystyką i reżyserią. Stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuki teatralne, grane z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 650 prac graficznych. Wśród jego publikacji warto wymienić: 17 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Odtwórcami postaci Schaefferowskich dramatów byli znani polscy aktorzy, m.in.: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski, Marek Frąckowiak. Muzyczne dzieła Schaeffera wielokrotnie inspirowały muzyków z całego świata prezentujących różne style muzyczne. Jako artysta awangardowy, lekceważący kanony, często odosabniał się stylistycznie i technicznie. Sam mówił, że „w sztuce nie wolno niczego powtarzać za innymi".

Jego pogląd na sztukę odzwierciedla się w autorskiej twórczości, również w tym aspekcie dzieła artysty są nieskończonym źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń.

Katarzyna Socha
Materiał organizatora
27 października 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia