Schronienie przed światem

"Azyl Fryderyk - doraźna..." - Poste Restante, Teatr Dramatyczny, Fundacja Propaganda

Poste Restante, założoną w 2007 roku szwedzką grupę teatralno-performatywną, tworzą scenografka Linn Hilda Lamberg i dramaturg Stefan Åkesson wraz z producentem Erikiem Bergem. Nietuzinkowa wrażliwość, dekadencki klimat i oryginalność artystów pomogła im zdobyć w Szwecji uznanie na fali coraz większego zainteresowania spektaklami z pogranicza teatru

Poste Restante nie przestaje intrygować kolejnymi spektaklami, które najłatwiej określić jako interaktywne instalacje teatralne, dlatego i na aktualnie przygotowywany projekt pod tytułem Azyl Fryderyk - doraźna pomoc i wypoczynek, oczekuje się z niecierpliwością. Tym bardziej, że - dość bezprecedensowo - prapremiera odbędzie się najpierw w Warszawie. To polska publiczność jako pierwsza będzie miała okazję uczestniczyć we wspieranym przez Instytut Polski w Sztokholmie najnowszym projekcie Poste Restante produkowanym przez Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka wspólnie z warszawską Fundacją Propaganda podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WARSZAWA CENTRALNA 2010 \'\'Migracje\'\', następnie w listopadzie jako repertuarowa pozycja Teatru Dramatycznego.

Rozbudowana konstrukcja spektaklu, w którym każdy z widzów/gości traktowany jest indywidualnie i przeżywa pobyt w Azylu Fryderyk w unikalny dla siebie sposób wymaga dwudziestoosobowego personelu, który prowadzi widzów/gości podczas pobytu w tymczasowo zaaranżowanym schronieniu przed zewnętrznym światem. Poste Restante stwarza bowiem w zastanych przestrzeniach Pałacu Kultury tymczasowy azyl, oferuje tym samym ucieczkę od problemów życia codziennego, wyciszenie, przestrzeń do refleksji nad śmiercią i smutku (z którym nie zawsze trzeba walczyć). Każdy z gości Azylu Fryderyk po osobistej konsultacji z personelem spektaklu określi czas i cel swojego pobytu, na od dwóch do dwunastu godzin (przy rezerwowaniu biletów podaje się dokładną godzinę przybycia). Podczas pobytu gość poddany zostanie serii działań indywidualnych i grupowych, przybliżających go do istoty żałoby i melancholii, takich jak \'\'Chór w ciemności\'\', \'\'Pisanie listu sumienia\'\' czy \'\'Sen o Majorce\'\'. \'\'Nie damy ci lekarstwa, ale możemy zaoferować schronienie i chwilę wytchnienia\'\' - zapewniają twórcy.

Ciekawym zagadnieniem jest przełamująca bariery językowe współpraca z wybranymi podczas castingu polskimi uczestnikami projektu, którzy stanowią połowę obsady Azylu Fryderyk. Na przełomie listopada i grudnia szwedzko-polska ekipa przeniesie Azyl Fryderyk - doraźną pomoc i wypoczynek produkowany wspólnie ze szwedzkim Mobile Art Production i Instytutem Polskim do Sztokholmu.
Poprzednia instalacja teatralna grupy, entuzjastycznie przyjęty przez szwedzką publiczność i krytyków The Dinner Club była grana w ówczesnej siedzibie Instytutu, jako ostatni projekt przed przeprowadzką do nowej siedziby w artystycznej dzielnicy Sztokholmu. Przedsięwzięcie zaplanowane do realizacji w stolicach obydwu krajów ma ogromne szanse stać się jedną z najciekawszych pozycji w bogatym programie obchodów Roku Chopinowskiego.

Azyl Fryderyk - doraźną pomoc i wypoczynek to koprodukcja Poste Restante, Fundacji Propaganda i Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka wsparta przez Urząd m.st. Warszawy, MKiDN, Ambasadę Szwecji oraz Instytut Polski w Sztokholmie.

Oprac. GG
Materiały Teatru
14 października 2010

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...