Schulz w Teatrze Pinokio

"Bruno Schulz-historia występnej wyobraźni"- Międzynarodowy Festiwal Schulza

10 września Teatr Pinokio przedstawi spektakl na 5. Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Dwa dni wcześniej, 8 września o godz. 18, w ramach "Soboty z Schulzem" zaprezentuje przedstawienie "Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni" w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

"Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni" (na zdjęciu), to powrót do dawnej tradycji Teatru Pinokio,gdzie obok spektakli dla dzieci istniała również scena dla starszej młodzieży i dorosłych. Inspiracją dla reżysera Konrada Dworakowskiego do stworzenia "Historii występnej wyobraźni" są opowiadania pochodzące ze Sklepów cynamonowych i Sanatorium pod klepsydrą. Scenografia autorstwa Andrzeja Dworakowskiego powstała z inspiracji grafikami Bruno Schulza, a całość domyka muzyka Piotra Klimka.Na scenie realizatorzy wykreują niesamowity świat wyobraźni, mitologii, dzieciństwa i arkadii, który odkrył przed nami w swojej prozie Schulz.Spektakl pozornie pozbawiony dialogów, wymaga od widza skupienia się na działaniu aktora i jego pracy nad animacją lalki. "Od pytania, czy potrafiłbym filozoficznie zinterpretować rzeczywistość Sklepów cynamonowych, najchętniej chciałbym się uchylić. Sądzę, że zracjonalizowanie widzenia rzeczy tkwiącego w dziele sztuki równa się zdemaskowaniu aktorów, jest końcem zabawy, jest zubożeniem problematyki dzieła" (Bruno Schulz w liście do St.I. Witkiewicza). 

premiera 8 maja 2010 r.

Nagrody:

Złota Maska za najlepsze przedstawienie teatru lalek w sezonie 2009/2010 przyznawaną przez łódzkich recenzentów.

Najlepszy spektakl XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Jury Festiwalu w składzie: Aneta Głuch, Piotr Cieplak, Łukasz Drewniak,Leszek Mądzik i Andrzej Zarycki doceniło to przedstawienie także za reżyserię Konrada Dworakowskiego, scenografię Andrzeja Dworakowskiego oraz muzykę Piotra Klimka. Indywidualną nagrodę otrzymał również Mariusz Olbiński za rolę Ojca.

 I nagroda przyznawana przez Jury Młodzieżowe 5. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY 2011za stworzenie sztuki zmuszającej widza do twórczego myślenia, za perfekcjonizm wykonywanych działań, ich synchronizację oraz precyzyjność pracy aktorsko - animatorskiej. 

 Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Animacji w Bukareszcie 2011 - "Joy for children" w kategorii spektakl lalkowy dla dorosłych -za pomysłowość i perfekcję wykonania. 

 Bubliczki 

Zespół powstał w lipcu 2007 roku w Brusach na Kaszubach, na bazie muzyków z Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego "Krebane". Założycielem i pomysłodawcą powstania grupy jest Mateusz Czarnowski, który pod wpływem doświadczeń i praktyki z muzykami ludowymi z całego świata, namówił przyjaciół z kapeli ludowej "Krebane" do wspólnego grania. I tak powstała grupa 6 osób o różnych muzycznych charakterach ale o jednej kaszubskiej tożsamości. Nowym pomysłem było ubranie folkloru najpierw polskiego i kaszubskiego w nową, inną niż dotychczas, wschodnią stylistykę. Nazwę zespół zawdzięcza rosyjskiej nazwie obwarzanek. Koncertował w całej Polsce i zagranicą. Ma też za sobą nagranie na płycie pt. "Młodzi Dla Gdańska" wydanej z okazji X Zjazdu Kaszubów w 2008r., gdzie można usłyszeć dwa utwory grupy. Największym wyróżnieniem był dla zespołu koncert w Radio Gdańsk, transmitowany na żywo, oraz II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folkowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie w grudniu 2008 r. w Lutym 2009r. zespół został uhonorowany przez władze miasta Chojnice i powiatu chojnickiego nagrodą "Dokonanie Roku 2008" w kategorii Kultura i Nauka. W kwietniu 2009 r. zdobył I Nagrodę oraz Nagrodę Publiczności "Burza Braw" w konkursie XII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. W tym samym czasie otrzymał nominacje do nagrody Pomorska Nadzieja Artystyczna za rok 2008. Niespełna tydzień później grupa zwyciężyła w Zakopanem podczas "VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Górskiej i Folkowej". Z początkiem roku 2010 nastąpiła premiera płyty "Opaa!" oraz odebranie redakcyjnej nagrody przyznawanej przez miesięcznik "Pomerania"- "Skra Ormuzdowa 2009".

Info i bilety:

 promocja@teatrpinokio.pl, 42 636 66 90

(-)
Materiały Teatru
6 września 2012

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia