Sen Księcia – premiera online z okazji Dnia Dziecka

"Sen Księcia" - reż. Michał Kocimski - Teatr Wielki w Łodzi

W tym roku jednym z prezentów dla naszych najmłodszych Widzów będzie premiera filmu pt. "Sen Księcia" oparta na spektaklu baletowym "Królewna Śnieżka" według pomysłu i reżyserii Maestro Michała Kocimskiego. To wielowątkowa opowieść o Królewnie Śnieżce (Alicja Bajorek) i Księciu (Dominik Senator) opowiedziana z nieco innej perspektywy. Ujrzymy najskrytsze zakamarki Teatru, bajkowe animacje i efekty specjalne. Występuje niemal cały zespół Baletu i Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi! Zapraszamy do wspólnego oglądania 3 czerwca 2020 roku!

„Sen Księcia" nawiązuje do spektaklu jubileuszowego, który zaplanowany był z okazji 50-lecia prapremiery baletu skomponowanego przez Bogdana Pawłowskiego do choreografii Witolda Borkowskiego pt. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Niestety w marcu 2020 roku jubileusz Śnieżki został odwołany z powodu pandemii. Projekt jest zatem sygnałem przesłanym łódzkiej publiczności, w którym artyści – wyrażając tęsknotę za widzami, czekają na otwarcie naszej instytucji – a także apelem, by nie tracić nadziei na powrót do świata wielkiej kultury. Jednocześnie jest też ukłonem w stronę najmłodszych widzów – a konkretnie prezentem Teatru Wielkiego w Łodzi z okazji Dnia Dziecka.
Tytuł nawiązuje do fabuły filmu, jednak pokazuje znaną wszystkim historię z nieco innej perspektywy, z których każda opowiada oddzielną historię ale połączoną wspólnym elementem, kluczowym dla całej bajki - jabłkiem. Książę szukając Śnieżki w teatralnych przestrzeniach, trafia do najskrytszych zakątków budynku - często nie znanych nawet dla pracowników Teatru Wielkiego.
Nagle nasz bohater dostrzega w oddali stojącą Śnieżkę. Ona, czująć jego obecność, powoli się do niego odwraca. I tu następuje zwrot akcji, którego nie chcę na razie zdradzać – opowiada Maestro Michał Kocimski. I dodaje: – Film ze względu na sytuację epidemiczną jest kameralny. Wybrani muzycy grają scenki aktorskie używając instrumentów w nietypowy sposób. Jedyna scena zbiorowa filmu została nagrana zdalnie przez wszystkich artystów dwóch zespołów, orkiestry i baletu. Naszym projektem chcemy porwać młodszą widownię w magiczny świat, pozwolić im oderwać się od pandemicznej rzeczywistości – puentuje.
Część scen została nakręcona na greenscreenie, pojawią się animacje i efekty specjalne stworzone przez Krzysztofa Niemczyckiego, wprowadzające widza w iście baśniowo - surrealistyczny klimat.
___

Zapraszamy na premierę online na Facebooku oraz kanale YouTube Teatru Wielkiego w Łodzi - 3 czerwca 2020 roku, godz. 18:00

Bartosz Jakóbczak
Materiał nadesłany
2 czerwca 2020

Książka tygodnia

Czescy ekspresjoniści
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Jindřich Chalupecký

Trailer tygodnia