Sen Passiniego wg Carolla

"Ala ma sen" - reż. Paweł Passini - neTTheatre w Lublinie

Spektakl w konwencji snu "Ala ma sen" na podstawie "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla przygotował neTTheatre w Lublinie. Premiera - 2 listopada.

- Dla mnie "Alicja w Krainie Czarów" to jest opowieść tym, że nawet jeśli sen jest straszny, to trzeba mieć odwagę, żeby przez niego iść. To jest opowieść o bardzo rezolutnej dziewczynce, która zamiast we wszystko wątpić, raczej stara się we wszystkich uwierzyć i takich dziewczynek jest nam bardzo potrzeba w tych trudnych czasach - powiedział w środę na konferencji prasowej reżyser przedstawienia i autor scenariusza Paweł Passini.

Spektakl ma konwencję snu, w którym przy muzyce granej na żywo występują postacie z "Alicji w Krainie Czarów": Królowa i Król Kier, Zwariowany Kapelusznik, Królik, Kot-Dziwak, Alicja oraz Marianna. Scenografia jest multimedialna, aktorzy poruszają się po interaktywnej podłodze, ich poruszenia wywołują efekty świetlne. Pod stopami aktorów ukazują się, przemieszczają i znikają zegary, roje gwiazd i inne obrazy wywoływane światłem.

- To jest takie pogranicze teatru i techniki, łatwo dla niej znaleźć miejsce w +Alicji w Krainie Czarów+, bo to jest przecież bajka, którą napisał matematyk - przypomniał Passini.

Passini zaznaczył, że w tym spektaklu artyści tworzą "maszynę do snu", a widz ma śnić. - My nie liczymy na to, że widzowie stracą świadomość, ale liczymy na to, że będą z nami ten sen budować, bo to jest taki sen, który trzeba jak elementarz nauczyć się składać, literka po literce - powiedział reżyser.

- Będzie to taki sen, do którego trzeba będzie wskoczyć i sobie go posylabizować i wtedy jest szansa, że sprawi dużo radości, odsłoni rożne, zaskakujące często rejony w +Alicji w Krainie Czarów" - dodał Passini.

Spektakl przeznaczony jest zarówno do dorosłych jak i dla dzieci. Będzie pierwszym wystawionym przez neTTheatre w nowej siedzibie lubelskiego Centrum Kultury, w odremontowanym zabytkowym kompleksie poklasztornym.

Muzykę do spektaklu skomponowali Paweł Passini i Marcin "Kabat" Kowalczuk, scenografię zaprojektowała Zuzanna Srebrna, kostiumy El Bruzda, systemy interaktywne Błażej Kalinowski i Radosław Świech. Występują m.in. Dariusz Jeż, Malwina Kajetańczyk, Jakub Kowalczyk, Luiz Garcia Munoz z Hiszpanii oraz Iryna Nirsha i Igor Aronov z Ukrainy.

(-)
(PAP)
24 października 2013
Portrety
Paweł Passini

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...