Sen zimowy

"Shapiro" - reż. Krzysztof Babicki - Teatr Wybrzeże

Pamiętacie państwo "Sen nocy letniej"? Królowa elfów Tytania zakochuje się w niejakim Podszewce, któremu psotny Puk przyprawia głowę osła. A ja zamiast śledzić miłosne przygody bohaterów "Snu" (znakomity spektakl baletowy z muzyką Mendelssohna w Operze Bałtyckiej) myślałam o politykach w takim przebraniu. Obsesja? Zapewne. Wszystko mi się z polityką kojarzy - pisze Barbara Szczepuła w Polsce Dzienniku Bałtyckim.

Na niedawnej sesji Rady Miasta Gdańska przewodnicząca Agnieszka Owczarczak zgłosiła wniosek o przyznanie honorowego obywatelstwa Halinie Winiarskiej i Jerzemu Kiszkisowi. Miał poparcie prezydent Aleksandry Dulkiewicz oraz grona zacnych gdańszczan. Sprawa wydawała się oczywista. Nawet ci, którzy do teatru nie chodzą, wiedzą, kim są państwo Kiszkisowie, bo przecież wstyd ich nie znać. Od lat czynią nasze życie lepszym, pełniejszym, często weselszym (tu staje mi przed oczami "Rewizor" Gogola z fantastyczną rolą pana Jerzego jako Horodniczego).

Tymczasem radni PiS powiedzieli: veto! Zrozumiałabym, gdyby chodziło o polityków znienawidzonej Platformy, Lewicy czy PSL. Ale widać, że dla ludzi PiS wszystko jest "polityczne", czyli podejrzane. Nawet to, że Jerzy Kiszkis wystąpił kiedyś na obywatelskim zgromadzeniu w obronie demokracji. Aktor ma przecież grać w teatrze, a nie biegać na mityngi!

Drugi powód weta: PO sprzeciwiła się kiedyś honorom dla Krzysztofa Wyszkowskiego. Radni PiS niczym Hammurabi nie chcą więc honorowego obywatelstwa dla Winiarskiej i Kiszkisa. Oko za oko! Nieważne, że chodziło o człowieka, który w obrzydliwy sposób znieważył Aleksandrę Dulkiewicz i jej małą córeczkę. Nie - i koniec. PiS nie ma większości w Radzie Miasta Gdańska, więc wniosek o obywatelstwo dla pary znakomitych aktorów przeszedł. A radni PiS zmarnowali okazję, by zachować się przyzwoicie. "Najśmieszniejsze dla chochlika,/ gdy logika całkiem znika" - można powtórzyć za Szekspirem - i pogrążyć się w zimowym śnie.

Wiosna może być nasza.

Barbara Szczepuła
POLSKA Dziennik Bałtycki
10 marca 2020

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia