Sens. Odnaleźć i zrozumieć

"Czy pan się uważa za artystę?" - Anna Augustynowicz - Teatr Śląski i Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego zapraszają na spektakl „Czy pan się uważa za artystę?" przypominający publiczności teatralnej i muzealnej twórczość Wiesława Langego. Wydarzenie domyka program obchodów 90-lecia Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Co artysta miał na myśli? Oto jest pytanie, z którym mierzymy się od pokoleń. I od pokoleń nie potrafimy na nie odpowiedzieć. Czy to w nas tkwi problem? A może samo pytanie zostało błędnie zadane? Może zwodzi nas sugestią, że artyści i artystki zawsze wiedzą, o co im chodzi. I że potrafią to w czytelny sposób przekazać. Że sztuka ma sens, a naszym zadaniem jest ten sens odnaleźć i zrozumieć. Bo przecież przedstawienie ma być o czymś! A my jedynie tkwimy bezradni w poszukiwaniu sensu niczym zaklęci w chocholim tańcu...

Anna Augustynowicz, po raz pierwszy reżyserująca spektakl na Śląsku, i Artur Pałyga proponują sąd nad artystą. Albo też: Artystą. Głównym świadkiem w tym nietypowym procesie jest Wiesław Lange, ikona polskiej scenografii, prekursor surrealizmu na polskich scenach, który współpracował z największymi reżyserami (m.in. z Jerzym Jarockim, Izabellą Cywińską, Jerzym Kreczmarem, Erwinem Axerem, Jerzym Hoffmannem czy Gustawem Holoubkiem), twórca przez lata związany z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, którego prace stanowią istotną część kolekcji Muzeum Śląskiego. Dowodami stają się projekty autorstwa Langego.

Spektakl domyka obchody 90-lecia Muzeum Śląskiego, które zostało utworzone przez Sejm Śląski 23 stycznia 1929 roku dla upamiętnienia 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i stanowi ważny dla regionu i Polski ośrodek gromadzenia zabytków kultury. W związku z jubileuszem przygotowano bogaty program wydarzeń na cały rok 2019 i początek 2020. Były one skierowane nie tylko do mieszkańców regionu, ale do wszystkich odbiorców kultury oczekujących inspiracji płynącej z samej kolekcji, jak i jej współczesnej interpretacji w formie m.in. rezydencji artystycznych, wystaw czy też instalacji wideo. U zarania istnienia muzeum istotne było budowanie go w kontekście innych instytucji, dlatego do włączenia się w obchody zostały również zaproszone zaprzyjaźnione instytucje kultury: Opera Śląska, Teatr Śląski, Filharmonia Śląska oraz Biblioteka Śląska, Telewizja Polska oddział Katowice czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Ważnym elementem roku jubileuszowego były również konferencje branżowe – inwentaryzatorów, bibliotekarzy, muzealników, a przede wszystkim międzynarodowa konferencja We are museums, w której udział wzięli muzealnicy z całego świata.

Koproducentem spektaklu są Teatr Śląsk i Muzeum Śląskie w Katowicach.

Danuta Piękoś-Owczarek
Materiał Muzeum Śląskiego
18 stycznia 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia