Sentymentalna podróż na Podlasie

„Królewna pól" - reż. Adam Karasiewicz - w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Narwianie w Pogorzałkach

W Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym odbyła się premiera spektaklu muzycznego „Królewna pól" w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Narwianie oraz uroczyste zakończenie projektu: "Królewna pól" – historia obrzędem pisana", który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022. Wydarzenie odbyło się 09.10.2022 r. godzina 14:00 w Wiejskim Domu Kultury .

Opis całego wydarzenia – zamknięcie projektu:

Wydarzenie składało się z premiery spektaklu muzycznego przygotowanego przez ZF Narwianie oraz zakończenia projektu składającego się z serii warsztatów scenograficznych, zabawkarskich, rękodzielniczych, tanecznych oraz muzyczno-teatralnych. W ramach wydarzenia było można podziwiać zdobienia drewnianych laleczek królewny pól, wykonanych przez uczestników warsztatów. Zaprezentowano trzy obrazy w technice batiku, które posłużyły jako podstawa do projektu scenografii. Na scenie jako elementy scenograficzne zagościły kwiaty tworzone na warsztatach bibułkarskich. Podczas imprezy wręczono nagrody w konkursie na zdobienia gadżetu promującego przedsięwzięcie.

Skrócony opis spektaklu:

Spektakl „Królewna pól" to sentymentalna podróż na Podlasie opowiadana przez ZF Narwianie i Adama Karasiewicza. Przepełniona podlaską muzyką i tańcem historia społeczności wiejskiej. Opowieść o zmiennych kolejach losów bohaterów i młodości przeżywanej na dobrzyniewskiej wsi w latach pięćdziesiątych. Widz zanurza się w świecie obrzędowości ludowej utkanej z tradycji chrześcijańskiej i słowiańskiego mistycyzmu. Zapraszamy na widownię.

"Królewna pól" – historia obrzędem pisana" - projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022, realizowanego przez Gminne Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym.

Opis spektaklu:
Spektakl muzyczny „Królewna pól" został zainspirowany dawnym obrzędem kultywowanym w gminie Dobrzyniewo, a swoimi korzeniami sięgającym jeszcze czasów słowiańskich. Zwyczaj ten polegał na obchodzeniu pół przez wybieraną ze społeczności wiejskiej królewnę, która odwiedzała ziemię wszystkich gospodarzy, co miało zapewnić obfitość plonów. W fabule rysuje się konflikt między dawnymi tradycjami, wywodzącymi się z kultury słowiańskiej, a duchowością chrześcijańską.

Scenariusz z jednej strony przedstawia tradycyjny i oryginalny obrzęd „Królewny pól", zanurzony w pradawną tradycję, z drugiej zaś prezentuje zmienne koleje losów bohaterów, zakorzenionych w historycznym tu i teraz gminy. W perypetie postaci wchodzi także plan historyczny, związany z przemianami społeczno –politycznymi lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to w kraju rozwija się aparat władzy socjalistycznej. Wszystkie te okoliczności powodują, że bohaterowie spektaklu zostają postawieni wobec trudnych wyborów i ważnych pytań o tożsamość.

Zasadniczą obsadę stanowią członkowie ZF Narwianie, a w całym spektaklu aktorom towarzyszy kapela, grająca muzykę na żywo, będąca jednocześnie integralnym elementem przedstawienia.

Reżyseria: Adam Karasiewicz,
Choreografia: Leszek Gaiński,
Muzyka: Piotr Gołowczyc, ZF Narwianie.
Produkcja: Gminne Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym

Strona projektu: https://etnopolska.gckdobrzyniewo.pl/

Realizacje:
Teatr:
Spektakl Królewna pól – zapowiedź:
https://youtu.be/xDqeE6hu96U
Reportaż Królewna pól –fragment:
https://youtu.be/7NIt2Q_ACng

Spektakl Len – zapowiedź:
https://youtu.be/IVTh39cKIpU
Spektakl Len- całość:
https://youtu.be/O-fThHMN42k

Film:
Etnomusical "Od Kupalnocki do wesela" - zapowiedź:
https://youtu.be/G0oZ5Lsxzy8
Etnomusical "Od Kupalnocki do wesela" - cały film :
https://youtu.be/rdcYyCCt23g

Teledysk:
Narwianie - Kare konie (HD video):
https://youtu.be/dn7Ascbs4WI

Oktawiusz Stępień
Materiał organizatora
22 października 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia