Sezon 2014-2015

Opera Krakowska

Już 25 września br. o godz. 18:30, premierowym spektaklem „Mefistofelesa” Arrigo Boito w reżyserii T. Koniny, Opera Krakowska zainauguruje sezon artystyczny 2014/2015. „Mefistofeles” to kolejna odsłona projektu „Operowe divertimento na scenach Krakowa
i Trondheim”, polsko-norweskiej współpracy, którą zapoczątkowało wspólne wystawienie „Don Giovanniego” W.A. Mozarta (marzec 2013).

Tym razem, historię Fausta, Małgorzaty i Mefistofelesa wykona dla Państwa wybrana w specjalnym konkursie wokalnym międzynarodowa obsada. Solistom towarzyszyć będzie 100-osobowy chór (w tym 32-osobowy chór dziecięcy) oraz orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją maestro Tomasza Tokarczyka.

Na październik przypada z kolei kulminacja obchodów Jubileuszu 60-lecia Opery Krakowskiej. Rozpoczną się one Koncertem Jubileuszowym 10 października, a ważnym punktem uroczystości będzie spektakl galowy „Rigoletta" Giuseppe Verdiego z udziałem Andrzeja Dobbera w partii tytułowej – barytona o międzynarodowej sławie, o którego zabiegają najznamienitsze teatry operowe na całym świecie (12, 14 października). W programie obchodów znalazły się również „Viva Opera!" – wieczór wspomnień o Operze Krakowskiej z udziałem byłych i obecnych pracowników Opery (11 października) oraz Forum Opery Polskiej (13 października). Zaproszeni do udziału w Forum goście podczas dwóch paneli moderowanych przez D. Cichego będą dyskutować zarówno na temat kondycji opery widzianej od strony widza (krytycy muzyczni, dziennikarze m.in. A. Kosowski L. Mikos, J. Marczyński, D. Szwarcman) jak i od strony sceny (dyrektorzy oper, soliści, reżyserowie i realizatorzy spektakli m.in. L. Adamik, M. Walewska,

W. Dąbrowski, T. Tokarczyk, B. Kudlička). Konferencja ta będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce. Jubileusz 60-lecia stał się również pretekstem do stworzenia z Muzeum Narodowym w Krakowie wystawy „Przestrzeń Opery - scenografowie polscy XX i XXI wieku.", na której oglądać będzie można bogatą i różnorodną twórczość polskich artystów, malarzy i scenografów. Prezentowane prace wykorzystywane były w najważniejszych spektaklach operowych w całym kraju od czasów powojennych aż do współczesności. Ekspozycja dostępna będzie od 14 października do 31 grudnia (Muzeum Narodowe, Gmach Główny al. 3 Maja 1). Na uroczyste obchody Jubileuszu zaproszony został również gość specjalny – Nicholas Payton – słynny trębacz i multiinstrumentalista, laureat Nagrody Grammy, który wystąpi w Operze Krakowskiej 19 października.

Ponadto w repertuarze Opery Krakowskiej w najbliższych miesiącach znajdą się znane z poprzednich sezonów przedstawienia. Widzowie będą mieli okazję przenieść się do świata baśni za sprawą baletowej inscenizacji „Kopciuszka" do muzyki Gioacchino Rossiniego, a wraz z główną bohaterką opery „Madama Butterfly" Giacomo Pucciniego – gejszą Cio-Cio-San - przeżyć wzruszającą historię jej zawiedzionej miłości do amerykańskiego porucznika. Na uwagę zasługuje również spektakl „Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka, którego inscenizacja na krakowskiej scenie zyskała uznanie krytyków. Końcem października ponownie zobaczymy również jeden z ostatnich projektów Opery Krakowskiej - przedstawienie „Teresica – Una Pasión", oparte na pieśniach hiszpańskiego Renesansu, po raz pierwszy prezentowanych w formie teatralnej.

Opera Krakowska nie zapomina również o najmłodszych widzach zapraszając na kolejne odsłony cieszących się ogromną popularnością spektakli muzyczno-edukacyjnych: „Profesor Wiolinek", „Opera B/O" i „Księga lasu".

 

(-)
Materiał Opery
8 września 2014

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia