Sezon festiwalowy w pełni

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na Non Sola Scripta, Music Power Explosion i Dziecinadę.

Za widzami pierwsze pół roku działalności Strefy Kultury Wrocław. Instytucja – której działalność opiera się na trzech głównych filarach: organizacji festiwali, prowadzeniu programów animacyjnych i edukacyjnych oraz miejsc kultury – zorganizowała w tym czasie dziesiątki wydarzeń, w tym trzy wyjątkowe edycje dużych imprez kulturalnych: Jazu nad Odrą, Europejskiej Nocy Literatury i WROsoundu.

Teraz czas na jubileuszową odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Organowego Non Sola Scripta oraz światową czołówkę sceny klubowej, którą zobaczymy na lipcowym Music Power Explosion. Jesienią zapraszamy też na Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada".

Jazz nad Odrą

Ostatnie dni kwietnia przyniosły 54. festiwal Jazz nad Odrą. Wyjątkowość tegorocznej edycji polegała – poza niezwykle bogatym i zróżnicowanym programem – również na nowej formule. Piknik jazzowy na Placu Społecznym przyciągnął tysiące wrocławian, którym oprócz plenerowych koncertów, zapewniliśmy szereg atrakcji – m.in. jazzowe silent disco w unoszącym się kilkadziesiąt metrów nad ziemią balonie.
Kulminacją 54. edycji był Światowy Dzień Jazzu Polskiego. 30 kwietnia na czterech scenach usłyszeliśmy ponad 40 godzin muzyki m.in. kultowe Laboratorium, które hipnotyzowało publiczność w sali teatralnej, wspaniałe wokalistki jazzowe – Sabinę Meck, Beatę Przybytek i Krystynę Stańko, energetyczne folkowe dźwięki od Odpoczno i finałowy koncert Mitch & Mitch (ze spontanicznym, gościnnym udziałem Leszka Możdżera), który dodatkowo transmitowany był na żywo w radiowej Trójce. Wszystkie wydarzenia w ramach 54. edycji Jazzu nad Odrą odwiedziła rekordowa liczba ok. 35 000 melomanów.

Europejska Noc Literatury

9 czerwca Przedmieście Oławskie wypełniło się prozą najlepszych europejskich pisarek i pisarzy. 12 000 wrocławian i gości odwiedzających miasto usłyszało – w wielu przypadkach przedpremierowo – teksty 10 autorów, w 10 przedmiejskich lokalizacjach, czytane przez 10 znakomitych postaci polskiej kultury.
Kuratorem 7. odsłony Europejskiej Nocy Literatury był dziennikarz Michał Nogaś, a fragmenty prozy, które wybrał, stworzył opowieść o nieprzystawaniu, odrębności, obcości. W programie znalazły się m.in. „Historia przemocy" Edouarda Louisa, „Widzi mi się" Zadie Smith, „Mazel tow" J.S. Margot, "Historie dziwnych samotności" Marty Mazuś czy „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry" Reni Eddo-Lodge. Jak co roku, fragmenty premierowych wydawnictw zinterpretowały znakomite postaci polskiej kultury. W roli czytających usłyszeliśmy: Tomasza Knapika, Mateusza Kościukiewicza, Magdalenę Kumorek, Dawida Ogrodnika, Halinę Rasiakównę, Justynę Sobolewską, Zofię Wichłacz, Grażynę Wolszczak, Wiktora Zborowskiego i Michała Żurawskiego.
Znamy już kuratorkę edycji 2019 – będzie nią krytyczka literacka związana z tygodnikiem „Polityka" Justyna Sobolewska.

WROsound

10. edycja WROsoundu przyniosła sporo zmian. Festiwal, któremu przyświecała w tym roku idea #backyard, przeniósł się z grudnia na czerwiec, ponadto postawiliśmy na nową koncertową przestrzeń – podwórko Impartu oraz dodatkową strefę plenerową na Placu Społecznym. Potwierdzeniem słuszności tej decyzji są tłumy na koncertach oraz komentarze samych artystów. Składy PRO8L3M i Mordor Muzik dziękowały ze sceny za możliwość zagrania koncertu w tak oryginalnym miejscu. EABS, kuratorzy tegorocznej edycji, wraz z Tenderloniousem zaczarowali publiczność pierwszego dnia festiwalu i tylko zaostrzyli apetyty na premierę swojej nowej płyty „Slavic Spirits", która ukaże się jesienią. Entuzjazm wzbudził też 67,5 Minut Projekt – dynamiczny skład Macio Moretti, Jan Młynarski i Piotr Zabrodzki, który dosłownie zagrał na podwórku, rezygnując z wejścia na scenę.
Oficjalnie WROsound będzie kontynuował swoją działalność już jako letni festiwal muzyki miejskiej i z pewnością poszerzał ofertę muzyczną, która każdej edycji będzie ekscytować tak samo, ze względu na coroczną zmianę kuratora.

Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta

Odbywający się w tym roku po raz 25. festiwal łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną - także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów. Cykl koncertów rozpocznie się 1 lipca i przez całe lato, co niedzielę, gościć będzie w zabytkowym kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Podczas festiwalu Non Sola Scripta będzie można usłyszeć największych wirtuozów i improwizatorów organów, tytularnych organistów najwspanialszych katedr Polski i zagranicy – w tym roku zaproszenie na wrocławski festiwal przyjęli m.in. Giampaolo di Rosa (Włochy), Ourania Gassiou (Grecja), Renate Lesieur (Litwa), Johannes Skudlik (Niemcy), Roberto Bonetto (Włochy).
Bilety (20/15 zł) od dziś (20 czerwca) są dostępne są na stronie strefakultury.pl, w kasie Impartu oraz na platformie eventim.pl i w stacjonarnych punkach sprzedaży Empik, Media Markt i Saturn.

Music Power Explosion

13 lipca na Stadionie Miejskim we Wrocławiu odbędzie się druga edycja festiwalu Music Power Explosion, którą Strefa Kultury Wrocław organizuje w kooperacji z agencją Prestige MJM. Do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie ścisła czołówka światowych DJ-ów. Headlinerem imprezy będzie Tiësto - laureat Grammy, jeden z najpopularniejszych DJ-ów w historii i największych innowatorów w muzyce elektronicznej. Wśród gwiazd znalazł się także Steve Aoki, artysta okupujący od lat czołowe lokaty prestiżowego plebiscytu "DJ Mag", współpracujący m.in. z Linkin Park i Fall Out Boy twórca z pogranicza gatunków electro house, dubstep i progressive house.
Podczas Music Power Explosion polska publiczność będzie mieć pierwszą okazję, by zobaczyć i posłuchać Zedda, zdobywcy Grammy pracującego m.in. z Lady Gagą, Justinem Bieberem czy P. Diddym. Na festiwalowej scenie zaprezentują się ponadto Afrojack, autor takich hitów jak Take Over Control", „Turn Up The Speakers", „Hands Up" czy „Another Life", a także Don Diablo, którego talent dostrzegli Ed Sheeran, Rihanna, Bastille, Madonna, Birdy, Chainsmokers, Coldplay, DJ Snake, Tiesto, Justin Bieber i inni. Rodzimą scenę klubową reprezentować będą Blinders oraz DJ Kuba & Neitan.
Wejściówki w cenach 299 zł (płyta stadionu) i 315 (trybuny) są dostępne w serwisie ebilet.pl oraz w stacjonarnych punkach sprzedaży Empik, Media Markt i Saturn.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada"

"Dziecinada" już po raz szósty będzie bawić, wzruszać i edukować. Tym razem - na kilka dni wspaniałej przygody z teatrem i spotkaniem z artystami z całego świata – zapraszamy do Impartu w dniach 4-7 października.
Festiwal proponuje podróż po świecie teatru klasycznego, nowatorskiego, lalkowego, cyrkowego czy teatru tańca. Otwartego na różne grupy wiekowe i dostosowanego do wrażliwości młodych poszukiwaczy artystycznych wrażeń. I jednocześnie ma bardzo ważne zadanie: docierać tam, gdzie teatr zwykle nie dociera. Do miejsc nieoczywistych, z daleka od centrów kultury – w plenerze czy w hospicjum. "Dziecinada" to nie tylko spektakle, ale także warsztaty, zabawy animacyjne oraz gry edukacyjne. Największe we Wrocławiu wydarzenie teatralne dla najmłodszych daje im szansę na obcowanie z innymi kulturami. Dotychczas gościliśmy teatry z Kuby, Iranu, Austrii, Holandii, Słowacji, Czech, Włoch, Danii, Norwegii, Węgier, Niemiec i wielu innych krajów.
Bilety w atrakcyjnych cenach trafią do sprzedaży wkrótce.

(-)
Materiał Oganiatorów
27 czerwca 2018

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...