Sho[r]t: Piotr Srebrowski jako Bolesław Szczodry

Film Studio ABW

Piotr Srebrowski, popularny aktor współpracujący z trójmiejskimi scenami (głównie Teatrem Miniatura i Teatrem Gdynia Główna) po charakterystycznych epizodach w kilku serialach (m.in. „M jak miłość", „Dziewczyny ze Lwowa", „Bodo", „Na Wspólnej") zagrał króla, a konkretnie Bolesława Szczodrego, szerzej znanego jako Bolesław Śmiały. Pod tym przydomkiem jest bardziej znany na pewno ze szkoły, a najbardziej chyba z faktu zupełnie innego a krwawego.

Jak podaje Wikipedia „sprawa właściwego przydomka króla Bolesława II wróciła niedawno w dyskusji historycznej. Profesor Przemysław Wiszewski udowadnia, że Gall Anonim użył określenia „szczodry" jako szyderstwo. Kronikarz opisał tak Bolesława w anegdocie dotyczącej tego, jak władca obsypał złotem i srebrem jednego z duchownych. Według Wiszewskiego źle odczytywaliśmy puentę tej opowieści – obdarowany mężczyzna zmarł od ciężaru kruszca, a cały tekst był ironicznym atakiem na Bolesława. W związku z tym pojawiła się propozycja powrotu do używania przydomka „Śmiały". Ta informacja jest niezbędna, by lepiej zrozumieć inteligentną inscenizację, której bohaterem jest „nasz" aktor.

Bolesław Śmiały, podobno jeden z najbardziej utalentowanych władców piastowskich, przeszedł do historii przede wszystkim z innego powodu. W 1079 r. skazał zbuntowanego biskupa Stanisława ze Szczepanowa na obcięcie członków, co dla skazanego zakończyło się śmiercią a dla skazującego banicją po buncie oburzonych możnowładców. Biskup został uznany za męczennika, szybko narodził się jego kult, w 1253 r. został kanonizowany, a w 1963 r. stał się jednym z trzech pierwszorzędnych Patronów Polski.

Filmik reklamowy Film Studio ABW z udziałem Piotra Srebrowskiego nie urzeka tytułem („Wszystkie rodzaje mięsa mielonego 4 w cenie 2"), ale przy odrobinie uważności zauważycie, że w tych kilku gestach Srebrowski jest królewski. Mam przeczucie graniczące z pewnością, że dzięki tej rólce nasz aktor wpadnie w oko nie tylko mięsożercom...

Piotr Wyszomirski
Gazeta Świętojańska
4 lipca 2020

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia