Siedem premier na początek

nowy sezon artystyczny w tarnowskim teatrze

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie przygotował na nowy sezon siedem premier. Jedna z nich, "Jednoręki ze Spokane", zainauguruje Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia.

Czarna komedia o kryminalnym zacięciu Martina McDonagh\'a "Jednoręki ze Spokane" w wykonaniu aktorów tarnowskiego teatru zainauguruje tegoroczny Festiwal Komedii Talia. To jedna z siedmiu premier zaplanowanych w nowym sezonie artystycznym. Kolejne miesiące przyniosą następne spektakle, w tym także polskie prapremiery.

Już w październiku na scenie Underground zobaczyć będzie można "Piosenki o wierze i poświęceniu" Przemysława Wojcieszka w reżyserii Piotra Waligórskiego. W listopadzie teatr proponuje "Brzydala", sztukę Mariusa von Mayenburga w debiucie reżyserskim Łukasza Fijała, studenta III roku PWST w Krakowie i przez przypadek tarnowianina.

Na styczeń zaplanowano spektakl "Bohaterowie", którego tekst specjalnie dla tarnowskich aktorów napisała Anna Wakulik, dyrektor literacki teatru. W Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca, teatr proponuje nowość na deskach tarnowskiej sceny - spektakl "Szwejk" Jaroslava Haska w reżyserii Adama Walnego, a ta reżyseria oznacza plan mieszany, żywy i lalkowy. Tytułowego bohatera zagra jak najbardziej żywy Jerzy Pal, a efekt całości może być bardzo interesujący. Kwiecień przyniesie na małej scenie polską prapremierę "Konstelacji" Nicka Payne,a, spektaklu w dwuosobowej obsadzie, który w Wielkiej Brytanii był prawdziwym hitem. Na zakończenie sezonu na Scenie Underground pokazana zostanie sztuka Bernarda-Marie Koltes,a "Walka Czarnucha z psami". Ale teatr nie chce ograniczyć się tylko do spektakli. Nie zabraknie więc w nim także innych wydarzeń, spotkań czy wernisaży.

Zarówno dobór spektakli jak i skompletowanie zespołu aktorskiego to w całości praca i wybór dyrektor artystycznej teatru Eweliny Pietrowiak. Przy takiej liczbie premier i spektakli popremierowych zaczyna dokuczać w teatrze brak sali prób. - Gdy jest próba, nie ma spektaklu, nie możemy więc grać dla widzów tak często, jak byśmy chcieli - mówi dyrektor artystyczna. Aktorom trudno będzie także wygospodarować czas na kontynuowanie śpiewanego cyklu "Solski o...". Dopiero w czerwcu przyszłego roku, przy okazji Dni Żydów Galicyjskich zaśpiewają pod Bimą piosenki żydowskie. Ale możliwe, że zaskoczą jednak widzów także w ciągu sezonu.

(-)
Materiały Organizatora
8 września 2012

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...