Siedem prezentacji

"11 and 12" - reż. Peter Brook - Instytut Grotowskiego we Wrocławiu

16 stycznia 2010 roku będzie miała miejsce polska premiera spektaklu Petera Brooka 11 and 12. Spektakl jest realizowany w ramach nowego projektu Instytutu Grotowskiego Masters in Residence

W dniach 16 – 23 stycznia 2010 roku odbędzie się we Wrocławiu siedem prezentacji spektaklu 11 and 12 w reżyserii Petera Brooka, do którego przygotowania rozpoczęły się już w lipcu 2009 roku we Wrocławiu.

Przedstawienie oparte jest na opowiadaniu Life and Teaching of Tierno Bokar- The Sage of Bandigara autorstwa afrykańskiego pisarza Amadou Hampâté Bâ. Peter Brook i Marie-Hélène Estienne zaadaptowali tekst do angielskiej wersji scenicznej.
W projekcie bierze udział międzynarodowy zespół aktorów, a także hiszpański rzeźbiarz Miquel Barceló, autor scenografii oraz japoński kompozytor Toshi Tsuchitori, tworzący oryginalną partyturę do spektaklu.

Peter Brook i jego współpracownicy przygotowywali materiał do tego projektu przez wiele lat, podróżując po Europie, północnej i zachodniej Afryce oraz Turcji, badając tematy i kwestie poruszane w opowiadaniu: tolerancję religijną, rolę kreatywności w dyskusji o pokoju, efekty kolonializmu, konflikty. Reżyser zaangażował do tego projektu twórców z różnych części świata, aby uzyskać świeżą i uniwersalną odpowiedź na pytania stawiane w tekście afrykańskiego pisarza.

Spektakl powstał w koprodukcji Instytutu Grotowskiego z Wrocławia, C.I.C.T./Théâtre des Bouffes du Nord z Paryża i barbicanbite10 z Londynu.
PREMIERA Paryż: 24.11.2009, Wrocław 16.01.2010, Londyn 5.02.2010

Nowa linia działalności Instytutu Grotowskiego pod nazwą MASTERS IN RESIDENCE  ma na celu przygotowanie i prezentację premierowych spektakli Mistrzów Teatru i  jest nawiązaniem do powszechnej praktyki w dziedzinie kultury teatralnej jeszcze nie tak popularnej w Polsce, jaką jest organizacja pobytów twórczych (rezydencji) artystów zagranicznych. Wyjątkowość  projektu polega na zaproszeniu do współpracy wybitnych twórców teatralnych i stworzeniu przez Instytut Grotowskiego warunków do przygotowania w ich reżyserii spektakli, których premiery odbędą się we Wrocławiu. W 2010 roku, w pierwszej fazie projektu Masters in Residence udział wezmą wybitni twórcy teatralni: Peter Brook, Eugenio Barba oraz Anatolij Wasiljew. We Wrocławiu odbędą się przygotowania do ich spektakli wraz z pokazami premierowymi i popremierowymi.

11 and 12 - prezentacje spektaklu według Amadou Hampaté Bâ, 16–17 stycznia (sobota–niedziela) oraz 19–23 stycznia (wtorek–sobota) 2010 r.

Miejsce prezentacji: Wrocław, Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20 C
Bilety: 40 zł
Rezerwacja i sprzedaż biletów: sekretariat@grotowski-institute.art.pl
tel.71 34 45 320
www.grotcenter.art.pl

Adaptacja: Marie-Hélène Estienne
Reżyseria: Peter Brook
Muzyka: Toshi Tsuchitori
Światło: Philippe Vialatte
Kostiumy: Hélène Patarot
Obsada: Makram J. Khoury, Tunji Lucas, Jared McNeill, Khalifa Natour, Abdou Ouologuem, César Sarachu, Maximilien Seweryn
Inspicjent: Arthur Franc
Spektakl w języku angielskim z polskimi napisami
Produkcja:
C.I.C.T./Teatr Bouffes du Nord (Paryż)
barbicanbite10 (Londyn)
Instytut Grotowskiego (Wrocław)

Magda Sadura
Materiały Instytutu
7 stycznia 2010
Portrety
Peter Brook

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...