Sierpień na Zamku w Szczecinie

"Pajace" - reż. Michał Znaniecki - Opera na Zamku w Szczecinie

„Pajace", międzynarodowe megawidowisko Opery na Zamku w Szczecinie realizowane przez światowej sławy reżysera Michała Znanieckiego, z udziałem artystów operowych oraz dwustuosobowego "chóru szczecinian". Spektakl oparty o operę Ruggero Leoncavallo wykorzystuje "nie-teatralne" przestrzenie w niekonwencjonalny, teatralny sposób. Spektakl poprzedzony jest akcjami happeningowymi w mieście z udziałem grup artystycznych Szczecina, które zakończy barwny korowód cyrkowców, prowadzących publiczność na spektakl.

- Terminy: 2017-08-11 21:00

- Miejsce: minispektakle - Park Kasprowicza, scena główna - Teatr Letni im. H. Majdaniec
- Czas trwania: minispektakle - 1 godz. spektakl główny - 1 godz. 20 min.

Wielkie plenerowe widowisko Pajace R. Leoncavalla Opery na Zamku w reżyserii światowej sławy Michała Znanieckiego, które będzie można zobaczyć 11 sierpnia 2017 roku, poprzedzone będzie akcjami happeningowymi, z udziałem szczecińskich grup artystycznych. Te minispektakle to tzw. sceny zwierząt, w 5 pięknych miejscach Parku Kasprowicza. Tango, balet, capoeira czy cyrkowe akrobacje pomogą nam zinterpretować akcję opery. Fotografie z kolei przedstawią proces powstawania spektaklu. Każda ze scen propaguje ideę „cyrku bez zwierząt".
Akcje happeningowe, które rozpoczną się o 19.30 i potrwają godzinę, zakończy barwny korowód cyrkowców, prowadzących publiczność na spektakl.

1. Pajace: Scena Ryb - delikatność
Baletowa giętkość ciał i delikatna strona Komedii Leoncavalla. Ale też korzenie klasycznego tańca, zaklęte w maskaradach i dworskich widowiskach. Historia miłosnej schadzki, na tle codzienności życia trupy teatralnej. Subtelna Kolombina i jej adoratorzy, a wokół nich- świat rodem z małej, starej wioski w baletowej wizji rzeczywistości.

2. Pajace: scena Małp - miłość
Zmysłowa Kolombina, pełen pasji Taddeo. Miłosne spotkanie z Arlekinem, porywczy Pajac... Komedia w formie tańca wyrażającego prawdę życia- tanga argentyńskiego. Sięgniemy tu do przedmieść Buenos Aires, do pożądania i namiętności zamkniętych w ruchach ognistego tanga.

3. Pajace: scena Nosorożca - gwałtowność
Ta stacja to świat rodem z Brazylii. Interpretacja Komedii, miłosnej schadzki w formie układów capoeiry. Capoeira jako sztuka walki, ale też- rytuał. Plastyczność ruchu połączona z inteligentnym zadawaniem ciosów. Kopnięcia i uniki. Chwile zdecydowania, przejmowanie inicjatywy i wybuch emocji. Przeżycia Kolombiny, Taddeo, Arlekina i Pajaca w dynamice capoeiry. W walce, pozwalającej zapomnieć o codziennej niedoli zwykłych ludzi.

4. Pajace: scena Ognistych Ptaków - pasja
Spotkanie kultur i rzeczywistości. Od Italii, przez niemiecki Stralsund aż do Szczecina. Historia komedii zamknięta w morskich opowieściach De Prohner Hafengäng. Charakterystyczny szantowy rytm, synchronizacja osób i postaci. Prawda i tajemnica. Co stanie się, jeśli przeniesiemy historię teatralnej trupy na statek, w brzmieniu a capella i w innym języku?

5. Pajace: scena Koni - wyzwanie
Do miasta przyjeżdża cyrk. Wędrowni artyści Leoncavalla są gotowi służyć ludziom, by ich życie choć przez chwilę było bardziej kolorowe. Skupienie, koncentracja, żonglerka, akrobacje, szczudła, klaun i ... zaczynamy!

5. Pajace: scena Żurawi - wystawa fotograficzna
Zatrzymując się na chwilę przy tej satelicie, można dotknąć procesu twórczego, powstawania historii, duszy spektaklu. Praca wielu osób, przygotowania i upływający czas, który zmienia bieg zdarzeń. Zatrzymane w kadrach twarze, sylwetki postaci, zawieszone spojrzenia i niedopowiedziane zdania. Emocje. Fotograficzna interpretacja operowej i ludzkiej rzeczywistości.

Bilety na „Pajace" będzie można również nabyć w dniu wydarzenia czyli 11 sierpnia wymieniając 1 voucher na 1 bilet w plenerowej kasie opery. Vouchery (max 4 na osobę) będzie można otrzymać w miejscach rozgrywania minispektakli. Start minispektakli o g. 19.30.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery
21 lipca 2017

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...