"Sierpień" w lutym

"Sierpień" - reż. Grzegorz Bral - Teatr Studio w Warszawie

Już 2 lutego na deskach Teatru Studio odbędzie się premiera spektaklu Tracy\'ego Lettsa Sierpień z gwiazdorską obsadą ( m.in. Ewa Błaszczyk, Edyta Jungowska, Joanna Trzepiecińska, Mirosław Zbrojewicz, Wojciech Zieliński i inni.)

Sierpień to utwór, który krytycy uznali za największe osiągnięcie dramaturgii amerykańskiej początku XXI wieku. Opinię tę potwierdziła przyznana autorowi w 2008 roku Nagroda Pulitzera. Sztuka cieszyła się niebywałym powodzeniem publiczności - na Broadwayu grana była bez przerwy przez trzy lata, a do kasy biletowej ustawiały się długie kolejki; stała się również teatralnym przebojem na wielu scenach europejskich. Już wkrótce będziemy mieli okazję podziwiać ją na polskiej scenie.

Co jest przyczyną tak wielkiego, międzynarodowego sukcesu Sierpnia? Najkrócej mówiąc: temat i forma. Tracy Letts, dramatopisarz, ale i aktor, z zawodowym wyczuciem praw sceny, buduje przejmującą historię trzypokoleniowej, oddalonej od siebie rodziny, którą do spotkania i konfrontacji postaw zmusza samobójcza śmierć ojca. Przy pomocy wartkich dialogów autor tworzy soczyste postaci ludzi zagubionych i nieszczęśliwych, którzy nie potrafią zapomnieć o dawno doznanych cierpieniach i wciąż wzajemnie się ranią. Mistrzostwo, z jakim Letts ukazuje skomplikowany splot psychologicznych motywacji i wzajemnych relacji, stawia jego sztukę w nurcie najświetniejszej tradycji realistycznego dramatu amerykańskiego, jaką stworzyli Eugene O`Neill, Tennessee Williams i Arthur Miller.

Do prób "Sierpnia" przystępuje obecnie Teatr Studio. To duże przedsięwzięcie, które traktujemy jako najpoważniejsze wyzwanie artystyczne sezonu 2011/2012. Tak znakomita literatura wymaga niemniej znakomitej obsady. Do udziału w realizacji Sierpnia dyrektor artystyczny Teatru Studio, a zarazem reżyser przedstawienia, Grzegorz Bral, zaprosił swoich czołowych aktorów: Ewę Błaszczyk, Edytę Jungowską, Joannę Trzepiecińską, Mirosława Zbrojewicza, Wojciecha Zielińskiego, a także artystów, którzy zagrają gościnnie: Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Ewę Kasprzyk, Małgorzatę Rożniatowską. Ta niewątpliwie gwiazdorska obsada, jak i doskonały dramat Lettsa gwarantują powodzenie spektaklu, który chcemy skierować przede wszystkim do widzów ceniących w teatrze najwyższej próby aktorstwo oraz poważną, głęboką literaturę.

Pierwsze pokazy odbędą się:
31 stycznia godz. 19.00 - pokaz przedpremierowy 
1 lutego, godz. 19.00 - pokaz przedpremierowy
2 lutego godz. 19.00 - premiera

(-)
Materiały Teatru
12 stycznia 2012

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Dzień Dziecka w Baju P...
Zbigniew Lisowski
Wycieczka po Teatrze Baj Pomorski w T...