Siła twórczego potencjału

49. Przegląd Teatrów Małych Form - Kontrapunkt - Zachodniopomorska OFFensywa

Podczas tegorocznej edycji Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt - jako wydarzenie towarzyszące 5 i 6 kwietnia - widzowie będą mogli obejrzeć na deskach Teatru Kana pięć spektakli, które przygotowały grupy tworzące projekt pn. Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna.

Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna została powołana przez 11 teatrów województwa zachodniopomorskiego oraz Teatr Realistyczny ze Skierniewic. Przez wspólne działania chcą one promować realizowane przez siebie niezależne działania artystyczne i kulturalne, które stanowią o sile i są świadectwem potencjału twórczego tych środowisk.

W nadchodzący weekend obejrzeć będzie można spektakl "Fale" Teatru Brama z Goleniowa, inspirowany twórczością Virgini Woolf i poezją Roberta Krupowicza, "Zasady muzyki"(Teatr Fundacja Akademia Sztuki), "System" (Teatr w Krzywym Zwierciadle, Stepnica), performatywne "Zmęczenie materiału" (Teatr aDversum, gmina Stara Dąbrowa) i "Tożsamość" (Kingdom of Curvy Fork, Goleniów). W sobotni wieczór zaprezentuje się również Otwarta Scena Muzyczna ZOTu, na niedzielę zaś zaplanowana została dyskusja na temat teatru alternatywnego wczoraj i dziś.

Rozkład jazdy:
5 kwietnia, sobota
godz.: 18.00 - ZOT na Kontrapunkcie: Teatr Brama "Fale" - spektakl
godz.: 19.00 - ZOT na Kontrapunkcie: Otwarta Scena Muzyczna ZOT - koncert (wstęp wolny)
godz.: 22.00 - ZOT na Kontrapunkcie: Teatr Fundacja Akademia Sztuki "Zasady Muzyki" - spektakl

6 kwietnia, niedziela
godz.: 14.00 - ZOT na Kontrapunkcie: dyskusja na temat teatru alternatywnego wczoraj i dziś (wstęp wolny)
godz.: 17.00 - ZOT na Kontrapunkcie: Teatr w Krzywym Zwierciadle "System" - spektakl
godz.: 18.30 - ZOT na Kontrapunkcie: Teatr aDversum "Zmęczenie materiału" - spektakl
godz.: 20.00 - ZOT na Kontrapunkcie: Teatr Kingdom of Curvy Fork "Tożsamość" - spektakl

Bilety na spektakle w ramach ZOT na Kontrapunkcie: 5 zł do nabycia w kasie Teatru Lalek "Pleciuga". Na koncert i dyskusję - wstęp wolny!

Teatr Brama "Fale"

Spektakl "Fale" jest poetycką próba ujęcia człowieka, który myśli i odczuwa w podobny do nas sposób. Człowieka autentycznego, który stawia miłość i szacunek do drugiego człowieka na pierwszym miejscu. Spektakl bezpośrednio odnosi się do doświadczenia grupy ludzi związanych z Teatrem Brama. Poczucie walki o każdy dzień, zmaganie się z własnymi słabościami, szukanie porozumienia i wspólnego rytuału. Jest to obraz tego, co tkwi w człowieku najgłębiej, tam, gdzie coraz rzadziej zagląda. Fale są nieustępliwe, wiecznie atakujące, porywające, opływające i zmienne. Tak samo jak nasze życie. Jakim być wobec tych fal, jak z nimi żyć? Dać się ponieść? Walczyć? Spektakl jest inspirowany twórczością Virgini Woolf i fragmentami poezji Roberta Krupowicza. W spektaklu zostały wykorzystane także teksty członków zespołu.

Działania artystyczne Teatru Brama opierają się głównie na autorskich pomysłach, które często komentują i reagują na otaczającą aktorów rzeczywistość. Mówią oni o sobie i swoim środowisku z istotnym elementem odwołania do historii i tradycji, jednak bez zbędnego dydaktyzmu.

Otwarta Scena Muzyczna ZOT

Otwarta Scena Muzyczna ZOT odsłania kolejne źródło, z którego czerpią artyści zrzeszeni w Zachodniopomorskiej OFFensywie Teatralnej. Wsłuchajmy się w różnorodność inspiracji, poczujmy atmosferę wspólnoty. Tu akordeon, tam mocne głosy, tu znów francuska nuta... to tylko część niespodzianek mieszczących się w naszym muzycznym kapeluszu.

Teatr Fundacja Akademia Sztuki "Zasady Muzyki"

"Zasady muzyki" są zwieńczeniem pracy studentów i absolwentów Akademii Sztuki w Szczecinie oraz członków ZOT. Spektakl powstał na podstawie wybranych fragmentów "Balu w operze" Juliana Tuwima, "Operetki" Witolda Gombrowicza oraz fragmentów podręcznika do nauki muzyki Franciszka Wesołowskiego pod tytułem "Zasady muzyki". Jest to pierwszy spektakl Teatru Fundacja Akademii Sztuki.

Teatr w Krzywym Zwierciadle "System"

Zacierające się bariery między życiem biologicznym i elektronicznym powodują, że coraz trudniej odnaleźć nam krótkie, oczywiste określenia dotyczące złożonego fenomenu, jakim jest życie. "Sztuczne życie" stać się może coraz bardziej precyzyjne, ponieważ większość form życia w jednej część będzie naturalna, a w drugiej sztuczna. Świat rzeczywisty będzie przeplatał się z wirtualnym, czego możemy być nieświadomi. I kiedy zadamy sobie pytanie, czy jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie, nie znajdziemy na nie odpowiedzi. Tekst scenariusza powstał w oparciu o teksty Mirona Białoszewskiego oraz teksty własne. Inspiracją były również książki do obsługi komputera oraz artykuły przedstawiające wykorzystanie komputerów jako środowisko, w którym mogą przebiegać procesy życiowe.

Teatr w Krzywym Zwierciadle powstał w 2007 roku w Stepnicy. Skupia wokół siebie młodych artystów, młodzież, studentów i osoby pracujące. Stepnicki Teatr jest laureatem wielu prestiżowych nagród na ogólnopolskich festiwalach. Zajmuje się także edukacją artystyczną społeczności lokalnej prowadząc projekty edukacyjno-artystyczne. Teatr co roku organizuje Letnią Akademię Teatralną, której efektem jest spektakl plenerowy pokazywany w portowej części Stepnicy, jak i innych miastach województwa zachodniopomorskiego.

Teatr aDversum "Zmęczenie materiału"

Grupa powstała w 2012 roku z inicjatywy Marcina Pławskiego, członka Teatru Krzyk. Teatr stanowią młodzi ludzie z Gminy Stara Dąbrowa, dla których teatr jest narzędziem do wypowiadania się na tematy dla nich ważne i istotne, a także jest pasją i sposobem na wyrażanie siebie poprzez działania teatralne i animacyjne. 23 grudnia 2013 roku miała miejsce premiera ich pierwszego spektaklu pt. "Droga". "Zmęczenie materiału" podczas Kontrapunktu będzie miało swoją prapremierę.

Teatr Kingdom of Curvy Fork "Tożsamość"

Spektakl "Tożsamość" to podróż po świecie iluzji i fantazji. Oniryczny świat, w którym jesteśmy zanurzeni, pozbawiony jest głównego bohatera. To, co możemy zobaczyć na scenie to kolaż scen, które łączy tylko jedno słowo; tym słowem jest tożsamość. Przedstawienie zostało pozbawione jakiejkolwiek konkretnej fabuły, interesuje nas przede wszystkim, aby tekst istniał osobno, nie był dominantą przedstawienia, a jedynie jego częścią składową. Z jakimi trudnościami może spotkać się człowiek w nieistniejącej abstrakcyjnej przestrzeni? Tego właśnie staramy się dowiedzieć. Wysyłamy się na stację badawczą na Antarktydę i w kosmos, aby zdobyć tę wiedzę.

Teatr Kingdom of Curvy Fork - grupa powstała we wrześniu 2011 roku, wtedy to na Goleniowskich Spotkaniach Teatralnych Bramat 2011 pokazała swój pierwszy spektakl "Kaszpirowski Medytacja". Spektakl ten był wielokrotnie prezentowany na polskich scenach teatralnych oraz poza granicami kraju. Grupę od samego początku tworzą: Maciej Ratajczyk, Piotr Nykowski, Dominik Murach, Daniel Żmudziński.

Prezentacjom Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej będą towarzyszyć dyskusje dotyczące teatru alternatywnego wczoraj i dziś.

(-)
Materiał Festiwalu
2 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia