Skaldowie powracają

Opowieść o twórczości zespołu Skaldowie - Marek Bielacki - Teatr Mały w Manufakturze

W najbliższą niedzielę scenę Teatru Małego w Manufakturze wypełnią dźwięki najbardziej popularnych piosenek zespołu. Na opowieść o muzyce Skaldów zaprasza doktor Marek Bielacki, wybitny badacz kultury muzycznej i teatralnej.

Rock symfoniczny, złożone kompozycje instrumentalne, nastrojowe ballady i folkowe aranżacje. To wszystko i wiele więcej składa się na twórczość Skaldów - poetów i wirtuozów muzyki lat 60. i 70.

"Z kopyta kulig rwie", "Prześliczna wiolonczelistka" czy "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał". Przeboje zespołu Skaldowie, działającego już niemal pół wieku, to dzisiaj jedne z najbardziej rozpoznawalnych utworów dawnych lat. Muzycy działalność na scenie rozpoczęli w latach 60. Od tej pory odnosili liczne sukcesy, a ich utwory były wielokrotnie nagradzane na festiwalach w całej Polsce. W 1972 roku występ zespołu otworzył Olimpiadę w Monachium. Koncertowali w Europie i Stanach Zjednoczonych, a teksty do utworów pisała dla nich między innymi Agnieszka Osiecka. Różnorodny repertuar, łączący rock i rock'n'roll z popem, folklorem góralskim i big-beat'em, wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. Dziś trudno znaleźć osobę, która nie zna choć jednej piosenki tego zespołu. Opowieść o historii grupy, a także muzyki rozrywkowej w Polsce, będzie można usłyszeć w niedzielę, 19 stycznia, na scenie Teatru Małego w Manufakturze.

Na wieczór autorski zaprasza miłośnik twórczości zespołu, interpretator i badacz utworów rockowej formacji, ikony muzyki lat 60. - Marek Bielacki, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, pracownik naukowy Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. To autor między innymi pierwszej i jedynej w Polsce monografii musicalu - dwukrotnie wydanej książki: Musical. Geneza formy dramatyczno-muzycznej oraz tomu Boże Narodzenie w muzyce i w dramacie muzycznym Skaldów. Twórca radiowy i filmowy, jest redaktorem i scenarzystą kilkunastu filmów telewizyjnych poświęconych dziejom kultury muzycznej oraz narratorem audycji radiowych. O bogactwie dorobku artystycznego Skaldów opowiada z wnikliwością badacza i entuzjazmem miłośnika zespołu.

Termin: 19 stycznia, godzina 17:15

Wstęp wolny

Atrakcje: Wyjątkowa opowieść o muzyce zespołu Skaldowie

Wieczór autorski doktora Marka Bielackiego

(-)
Materiał Teatru
17 stycznia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...