Skandal w Genewie

„Les Émigrants" - aut. W.G. Sebald - reż. Krystian Lupa - La Comédie de Geneve

Krystian Lupa na cenzurowanym. Premiera odwołana w ostatniej chwili. Skandal w Genewie. Spektakl Krystiana Lupy według powieści W.G. Sebalda zdjęty z afisza kilka dni przed premierą. Dyrekcja La Comédie de Geneve w mglistym komunikacie pisze, że przyczyną były „różnice w filozofii pracy".

Genewski teatr odwołał pokazy czterogodzinnego spektaklu Krystiana Lupy „Les Émigrants" 2 czerwca. Spektakl miał być oparty na powieści W.G. Sebalda „Wyjechali" (1992), opowiadającej o losach czterech osób zmuszonych do emigracji.

Pokazy zaplanowano w Wielkiej Sali teatru między 7 a 17 czerwca. Z czterech postaci Sebalda 79-letni Lupa wybrał dwie, „które bardziej go dotknęły", jak powiedział w genewskim wywiadzie. Jedną z nich jest homoseksualista Ambros Adelwarth. Przedstawienie miało pojechać później na festiwal do Awinionu i na tournée europejskie.

"Mankamenty w obronie wartości"

Dyrekcja La Comédie de Genève - Natacha Koutchoumov (rocznik 1975) i Denis Maillefer (rocznik 1965), w skrócie NKDM, kierujący teatrem od lipca roku 2017 - wydała ogólnikowo brzmiący komunikat, mówiący, iż stało się tak „ze względu na różnice w filozofii pracy między kierownictwem artystycznym projektu z jednej strony a generalnym kierownictwem oraz zespołami stałymi i tymczasowymi z drugiej. Te rozbieżności spowodowały trudności w komunikacji, przez co stworzenie spektaklu stało się nierealne".

W oświadczeniu jest też mowa o obronie wartości „zawartych w regulaminach pracowniczych, w karcie zachowania oraz w umowach podpisywanych z każdym zespołem artystycznym".

Podczas tworzenia „Les Émigrants" NKDM dostrzegli „mankamenty w zakresie obrony tych wartości, będące źródłem sporów operacyjnych, które wywołały konieczność podjęcia takiej decyzji, choć Comédie de Genève do końca poszukiwała jakichś rozwiązań organizacyjnych".

Odwołano też spotkanie z Lupą, zapowiedziane na poranek 3 czerwca.

Wcześniej w Genewie zachwycano się Lupą. O jego dokonaniach pisano: „Rodzaj artystycznego szoku, hipnotyczny tumult, w którym jesteśmy jak wessane i wessani".

Jacek Szczerba
Gazeta Wyborcza
3 czerwca 2023

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...