Skansen brzmiący Moniuszką

"Strzaszny Dwór" - reżyseria: Kazimierz Kowalski - Polska Opera Kameralna

Ponad stu artystów zobaczymy podczas realizacji czteroaktowej opery “Straszny Dwór" na deskach przygotowanego specjalnie na ten cel amfiteatru w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Na plenerowe widowisko w sobotę 22 sierpnia o godz. 20.30 zaprasza Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Już od kilku lat OKiS jako instytucja kultury samorządu województwa dolnośląskiego zabiegał o możliwość wystawienia tej jednej z najpiękniejszych oper Moniuszki. Dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Kudowie i Polską Operą Kameralną, już w sobotę 22 sierpnia przekonamy się, jak “Straszny Dwór” wypadnie w urokliwym plenerze skansenu.

- Na to widowisko budujemy już od kilku tygodni nowy amfiteatr, który powinien pomieścić około ośmiuset widzów - mówi Piotr Borkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. - Powstają także dwie sceny: główna, na której toczy się akcja spektaklu z udziałem baletu oraz boczna dla orkiestry. Dla komfortu naszych widzów, wspólnie z urzędem w Kudowie zapewniliśmy dojazd bezpłatnymi autokarami. Wyjeżdżają one o godz. 18.00, 18.30, 19.00 i 19.30 spod sanatorium “Polonia” przy ul. Moniuszki. 

Spektakl pod względem artystycznym przygotowuje Polska Opera Kameralna kierowana przez Kazimierza Kowalskiego, prowadzącego cotygodniową audycję na antenie Programu I Polskiego Radia, który w spektaklu wystąpi także w roli Zbigniewa: - Co wyróżnia to wykonanie “Strasznego Dworu”? Przede wszystkim niezwykłe otoczenie i klimat miejsc, które również będą grały w przedstawieniu. Na potrzebę widowiska rozbierzemy fragment jednej z chałup, aby widz mógł na chwilę przenieść się wraz z akacją do wnętrza budynku. 

Wstęp na widowisko, nad którym honorowy patronat objął marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński, jest bezpłatny.

(-)
Materiały Organizatora
18 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia