Sklep magiczny

"Sklep z zabawkami", Teatr Lalek Banialuka w BIelsku-Białej

Sklep z zabawkami rumuńskiego autora Alexandru Popescu, to jedno z najpiękniejszych, klasycznych dzieł literatury dziecięcej. Mała bohaterka przedstawienia, Dina, w metaforycznym sklepie z zabawkami staje przed koniecznością podjęcia decyzji, która może odmienić całe jej życie. Jest to bowiem sklep magiczny, w którym tylko pozornie wybierane są zabawki...

Sklep z zabawkami to opowieść o wiecznym rozdarciu człowieka pomiędzy "być a mieć", pogoni za pokusami, blichtrem i świetnością, ale i o sile przyjaźni, odwadze, poświęceniu i sztuce dokonywania mądrych wyborów.

W spektaklu Banialuki historia Diny rozpięta jest między dwoma światami – wirtualnym i rzeczywistym. Bajkowy sklep przybiera postać bardzo współczesnego sklepu internetowego, który kusi, oferując wspaniałości nieskończenie idealne. Przygoda Diny rozgrywa się w konwencji gry komputerowej, która całkowicie zagarnia bohaterkę, dając złudę spełnienia wszystkich marzeń. Sceniczny świat pełen jest odniesień do współczesności doskonale znanej młodemu widzowi, tworzą go emo-postacie rodem z komiksów i japońskiej mangi.

Oryginalna scenografia, barwne, fantazyjne kostiumy i rekwizyty wprowadzają widza w niezwykły świat sceniczny. Dla podkreślenia efektu w spektaklu wykorzystano multimedialne techniki – projekcje, animacje komputerowe i efekty świetlne – których połączenie doskonale oddaje klimat wirtualnej rzeczywistości.
W Banialuce powstał spektakl barwny, wysmakowany i mądry, który wprowadzając współczesną perspektywę do literackiego pierwowzoru czyni go uniwersalnym i intrygującym w przekazie.

Bilety: Impresariat Teatru tel. 033/ 8150915, impresariat@banialuka.pl

Katarzyna Jacewicz
Materiały Teatru
14 lutego 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia