Skłodowska z przymrużeniem oka

12. Chorzowski Teatr Ogrodowy 2018

Maria Skłodowska-Curie jako superbohaterka! Czworo aktorów z teatru Papahema podbija sceny teatralne, na przemian wcielając się w noblistkę i przedstawiając jej historię z przymrużeniem oka.


Będzie radośnie, promieniująco i z chemią. To trzeba zobaczyć, zwłaszcza że spektakl "Skłodowska. Radium Girl" zdobywa kolejne nagrody publiczności na przeglądach teatralnych. PAPAHEMA – kolejny stały gość Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Młodzi, zdolni, z

pomysłami, które się ceni. Piątek, 10 sierpnia, godzina 19:00, Sztygarka (z uwagi na powiększoną scenę ilość miejsc na widowni ograniczona, więc korzystajcie z przedsprzedaży biletów w sieci ticketportal.pl i w recepcji Sztygarki!).

W sobotę 11 sierpnia o 15:00 spotykamy się w Skansenie: bajki są wszędzie, teraz poszukamy ich w komputerach, razem z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Dla dzieci i dorosłych (także do Skansenu).

Biografii Marii Skłodowskiej-Curie nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury: Madonna, Marilyn Monroe, Superman, kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka?

Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

Spektakl zdobył Nagrodę Publiczności na 26. Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych KLAMRA 2018 w Toruniu.

Skłodowska. Radium Girl - 10 sierpnia (piątek) o 19:00, Teatr Papahema w Białymstoku w Sztygarce

___

Bajki są wszędzie. Część 2: w komputerach, 11 sierpnia (sobota) o 15:00, na scenie w Skansenie.

Tym razem w poszukiwaniach bajek udamy się do krainy starych komputerów. Chociaż dzisiaj prawie każdy maluch ma dostęp do elektronicznych rozrywek, smartfonów, tabletów i laptopów, to, co zaproponuje Muzeum Historii Komputerów i Informatyki na długo wciągnie.

 

Izabela Mikrut
Materiał organizatora
7 sierpnia 2018
Wątki
Lato 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia