Skłonić do refleksji...

"Obcy w domu. Wokół Marca '68" - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

50 lat temu komunistyczne władze Polski rozpętały antysemicką kampanię, której kulminacją było wygnanie z kraju ok. 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego. Aby przypomnieć o przyczynach, przebiegu i dalekosiężnych skutkach wydarzeń z 1968 r.

Muzeum POLIN realizuje program „Obcy w domu. Wokół Marca '68", którego kluczowym wydarzeniem będzie otwarcie wystawy czasowej (9 marca - 24 września 2018 r.). Program składa się m.in. z cyklu debat, spektakli teatralnych oraz projektów edukacyjnych i naukowych. Ma skłonić do refleksji czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka.

Wystawa "Obcy w domu. Wokół Marca '68" ukazuje nie tylko tło historyczne wydarzeń, ale także doświadczenia osób, które je przeżyły. Zwiedzający poznają motywacje i konsekwencje tragicznych decyzji – zostać czy wyjechać? W części ekspozycji opowiadającej o wyjazdach powstanie metaforyczna instalacja nawiązująca do estetyki warszawskiego Dworca Gdańskiego w latach 60, z którego w 1968 roku wyjeżdżały pociągi wypełnione podróżnymi z biletami w jedną stronę. Posłuchamy w niej wywiadów historii mówionej.

Obok materiałów historycznych o nastrojach i doświadczeniach Marca '68 opowiadają także liczne działa artystyczne.

(-)
Materiał Muzeum
5 marca 2018

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...