Skutek wspólnego działania

"Zaczynamy od Brukseli..." - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rozpoczął cykl spotkań ze współczesną dramaturgią krajów unijnych. Realizację projektu "Zaczynamy od Brukseli..." zainaugurowano tekstem Marie Henry "Tu leży śp. Michèle Mercier, lat 52". Jego pierwsze czytanie w formie performatywnej wyreżyserował Jacek Bała, student krakowskiej PWST.

- „Tu leży Michele Mercier, lat 52” jest tekstem o rodzinie. Fascynuje mnie w nim granica pomiędzy tym, co realne i nierealne. Nigdy nie wiadomo, czy dane zdarzenie jest prawdziwe, czy jest tylko naszym wyobrażeniem na temat tego, co mogłoby się stać - mówi.

Co dwa tygodnie publiczność zapozna się z nowym utworem reprezentatywnym dla dramaturgii kolejnego państwa unijnego. Zrealizowanym w modnej konwencji performatywnego czytania i przygotowanym przez reżysera wybranego spośród niedawnych absolwentów i studentów końcowych lat PWST w Krakowie, a w niedalekiej przyszłośc uczelni teatralnych w Warszawie i Łodzi.

Spektakl „Tu leży śp. Michele Mercier, lat 52" zawiera przysłowiowe „trzy w jednym”: współczesną problematykę, bardzo nowoczesny język teatru i równie nowatorską sztukę aktorską. (M.in. grania „twarzą w twarz” z publicznością, bez możliwości ani na chwilę schowania się za partnerów.  Pulpit z tekstem jest z jednej strony pomocą dla aktora, z drugiej jednak wymusza ogromną dyscyplinę grania).

- Do końca 2011 roku aktorzy przeczytają po jednej sztuce z każdego kraju Unii. Razem z dr Anną Jamrozek - Sową z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego wybraliśmy  najbardziej interesujące sztuki z 27 krajów unijnych. Jej studenci będą przygotowywali wprowadzenia do każdej z nich i przedstawiali szerzej autora, literaturę i kulturę danego kraju - informuje inicjator przedsięwzięcia Waldemar Matuszewski, dyrektor artystyczny Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Projekt „Zaczynamy od Brukseli” jest skutkiem wspólnego działania Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie.

W postacie sztuki Marie Henry „Tu leży Śp. Michele Mercier, lat 52” wcielili się aktorzy: Joanna Baran, Magdalena Kozikowska - Pieńko, Małgorzata Próchnik, Natalia Zduń, Aleksander Janiszewski i Grzegorz Pawłowski.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
18 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...