Ślad obecności

"Dwa kamyki w równaniu na nieskończoność" - Kombinat SAMI SOBIE

Kombinat SAMI SOBIE zaprasza do obejrzenia projektu "Dwa kamyki w równaniu na nieskończoność" - instalacji poświęconej osobie Włodzimierza Kłopockiego, aktora Teatru Polskiego w Poznaniu, który zmarł w styczniu 2011 r

Instalacja jest rodzajem spektaklu, w którym wykorzystano rekwizyty, kostium i przedmioty codziennego użytku związane z postacią aktora. Autorzy instalacji odtwarzają również nagrania archiwalne z udziałem aktora. Tematem tego wydarzenia jest – charakterystyczna dla teatru, a rzadko uświadamiana – obecność człowieka i jej ulotność w zetknięciu ze śmiercią.

Instalację można oglądać w Teatrze Polskim w Poznaniu, który – jako przestrzeń życia artysty – stanie się przez to integralnym elementem prezentacji. Wystawa ma charakter teatralnego przedstawienia, które angażuje odwiedzających. Przechodzenie przez kolejne etapy instalacji umieszczone w różnych częściach budynku teatru, daje możliwość odnalezienia śladów obecności Włodzimierza Kłopockiego.

Wydarzenie w założeniu twórców nie jest „pomnikiem pamięci” postawionym aktorowi, lecz stanowi inspirację i początek procesu twórczego, którego efektem będzie nowe zdarzenie artystyczne. Przyglądając się osobie zmarłego aktora, widzowie staną przed ogólniejszym pytaniem – o kształt rzeczywistości, o nasze przeżywanie życia i śmierci.

Instalację można obejrzeć (i wziąć w niej udział) w następujących dniach:

-        29 czerwca – od 16.30 do 18.00
-        30 czerwca – od 16.00 do 17.00
-        1 lipca – od 16.00 do 18.00
-        2 lipca - od 16.00 do 17.00
-        3 lipca - od 16.00 do 18.00

Wejście na wystawę odbywa się co 10 minut. Uroczyste rozpoczęcie projektu odbędzie się 29 czerwca o godz. 16.15 w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Tomasz Łagodziński
Materiały Organizatorów
27 czerwca 2011
Portrety
Jaroslav Hašek

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...