Śladami wielkich twórców

10. Festiwal Źródła Pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna - Rzeszów: 10-13 sierpnia 2022

Od 10 do 13 sierpnia Teatry Maska i Przedmieście w Rzeszowie wypełnią spektakle, wystawy i spotkania z ludźmi kultury inspirowane twórczością Jerzego Grotowskiego i Józefa Szajny, pochodzących z Rzeszowa, oraz Tadeusza Kantora, który ma swe korzenie w pobliskim Wielopolu Skrzyńskim.

W tym roku na festiwal, który stworzyła Aneta Adamska-Szukała, aktorka, reżyserka i autorka scenariuszy, dyrektorka Teatru Przedmieście w Rzeszowie, ponownie zaproszono artystów i zespoły, których twórczość oscyluje wokół spuścizn Grotowskiego, Kantora i Szajny.

Do twórczości Szajny, odwoła się pokazana przez Teatr Przedmieście „Śmierć na gruszy" Wandurskiego, w nowym opracowaniu i reżyserii Anety Adamskiej, którą to sztukę Szajna wystawiał pięciokrotnie. Jak wybrzmi dzisiaj?

Studio Teatralne Koło z Warszawy zaprezentuje „Don Kichota", na nowo mierząc się z uniwersalnym mitem błędnego rycerza z La Manchy, który to temat również podejmował Szajna.

Swoje wybitne przedstawienie, w technikach aktorskich nawiązujące niemal wprost do słynnej metody Grotowskiego - „Camille", popis aktorstwa Kamili Klamut, grane na co dzień w przestrzeni dawnego Teatru Laboratorium we Wrocławiu, dostarczy Instytut Grotowskiego.

Na otwarcie festiwalu Teatr Maska pokaże premierowo „Arszenik". Obejrzymy performance poetycki „Chcę wypowiedzieć wszystko" Joanny Pawelczyk, ze Lwowa z Centrum Teatralnego „Słowo i głos", widowisko „Wesele. Ogród boskich pieśni", spektakle „Stacja Świadek" Teatru Brama z Goleniowa oraz „Ekstazy" Teatru Tańca O.de.la z Rzeszowa.

Festiwalowi towarzyszy przegląd fotografii obrazujący 10 lat jego działalności.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
10 sierpnia 2022

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...