Śladami życia ks. Sopoćki

"Sopoćko" - reż. Jan Nowara - Teatr Dramatyczny w Białymstoku

W najbliższy piątek, 6 listopada, w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, odbędzie się premiera spektaklu „Sopoćko". Przedstawienie reżyseruje Jan Nowara.

Najnowsze przedstawienie Teatru Dramatycznego to opowieść o bł. ks. Michale Sopoćce – spowiedniku św. siostry Faustyny Kowalskiej, orędowniku kultu Miłosierdzia Bożego i patronie Białegostoku.

- Nasz spektakl to rodzaj duchowego testamentu księdza Sopoćki, próba uchwycenia fenomenu oraz istoty jego wiary. A że wiara umyka rozumowi, a jej domeną są uczucia i wyobraźnia, to na osnowę przedstawienia wybraliśmy najpiękniejszą poezję wiary – Psalmy. W naszym spektaklu ks. Michał Sopoćko będzie więc i wypowiedziany i wyśpiewany – mówi Jan Nowara, reżyser.

Jan Nowara jest także autorem scenariusza. W spektaklu wykorzystał fragmenty tekstu „Sopoćko. Nieznane przesłuchanie spowiednika św. Faustyny" Adama Jakucia. Scenografię do przedstawienia zaprojektował Marek Mikulski, kostiumy: Maciej Mikulski. Muzykę skomponował Tomasz Bajerski. Za choreografię odpowiada Tomasz Dajewski, a za przygotowanie wokalne Karina Komendera. Asystentem reżysera jest Sławomir Popławski, inspicjentem - Jerzy Taborski.

Na scenie zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Beata Chyczewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Dorota Białkowska-Krukowska, Kamila Wróbel-Malec, Agnieszka Możejko-Szekowska, Ewa Palińska, Bernard Bania, Marek Cichucki, Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski, Dawid Rostkowski, Piotr Szekowski, Marek Tyszkiewicz oraz gościnnie Grzegorz Suski.

Marek Cichucki, odtwórca tytułowej roli, przyznał, że przeszedł spacer śladami życia ks. Michała Sopoćki.
- Starałem się przeczytać to, co napisał ks. Michał, ale także to, co o nim napisano. Próbowałem zebrać wiadomości i dowiedzieć się, w jaki sposób zapamiętali go ludzie. Ta część pracy wzbogaciła mnie jako człowieka. Natomiast to reżyser, z całej mojej wiedzy i doświadczeń, wykorzystał to, co widzowie będą mogli zobaczyć na scenie. Jan Nowara stworzył piękną, poetycką opowieść. Myślę, że młodzi, wrażliwi ludzie po obejrzeniu spektaklu będą usatysfakcjonowani - powiedział Marek Cichucki.

W rolę św. siostry Faustyny Kowalskiej wcieli się Kamila Wróbel-Malec.

- Grając postaci świętych czy bohaterów narodowych musimy unikać pustego patosu oraz pamiętać o tym, że byli oni również, a właściwie przede wszystkim, ludźmi. Zwykłymi, prostymi ludźmi. Dlatego nie można zapominać o ich człowieczeństwie i prostocie. To te cechy świadczą zazwyczaj o wielkości. Jeżeli chodzi o postać św. Faustyny jest to szczególnie ważne. Wcielając się w nią największym wyzwaniem było dla mnie połączenie jej ogromnej duchowości i prostoty - powiedziała Kamila Wróbel-Malec.

Premiera spektaklu miała odbyć się w sobotę, 7 listopada, jednak w związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń została przełożona na piątek, 6 listopada, o godz. 19.00. Kolejne zaplanowane przedstawienia zostały odwołane. Patronat Honorowy nad przedstawieniem „Sopoćko" objął Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojdy SAC, Metropolita Białostocki.

Jan Nowara
„SOPOĆKO"
Reżyseria: Jan Nowara
Scenografia: Marek Mikulski
Kostiumy: Maciej Mikulski
Muzyka: Tomasz Bajerski
Choreografia: Tomasz Dajewski
Przygotowanie wokalne: Karina Komendera
Asystent reżysera: Sławomir Popławski
Inspicjent: Jerzy Taborski

Obsada:
Dorota Białkowska-Krukowska – Chór Sióstr Zakonnych
Beata Chyczewska – Chór Sióstr Zakonnych
Krystyna Kacprowicz-Sokołowska – Siostra II, Chór Sióstr Zakonnych
Agnieszka Możejko-Szekowska – Chór Sióstr Zakonnych
Ewa Palińska – Siostra I, Chór Sióstr Zakonnych
Kamila Wróbel-Malec – Siostra Faustyna
Bernard Bania – Promotor, Biskup
Marek Cichucki – Sopoćko
Dawid Malec – Chór Braci Zakonnych
Patryk Ołdziejewski – Chór Braci Zakonnych
Sławomir Popławski – Notariusz
Dawid Rostkowski – Jezus
Grzegorz Suski (gościnnie) – Przewodniczący Trybunału, Chór Braci Zakonnych
Piotr Szekowski – Chór Braci Zakonnych, Głos Jezusa
Marek Tyszkiewicz – Arcybiskup, Kardynał

Premiera: 6 listopada 2020 r.
Scena Duża

 

Martyna Faustyna Zaniewska
Materiał Teatru
6 listopada 2020

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...