Śląska polecajka

20 - 22 sierpnia 2021 r.

Teatry powoli rozkręcają się w nowym sezonie i przygotowują dla widzów wiele ciekawych propozycji. Szczególnie zachęcamy do udziału w koncercie charytatywnym organizowanym przez Teatr Zagłębia dla ich wieloletniej współpracowniczki i aktorki - Ewy Kopczynskiej.

"Seks dla opornych" - reż. Piotr Wiśniewski - Teatr Żelazny w Katowicach

piątek 20 sierpnia, godz. 19:00

sobota 21 sierpnia, godz. 16:00 i 19:00

niedziela 22 sierpnia, godz. 16:00

Długoletnie małżeństwo postanawia wyjechać na weekend do eksluzywnego hotelu, by ożywić swój związek. Biorą ze sobą egzemplarz popularnego poradnika małżeńskiego pt. „Sex dla opornych". (Materiał Teatru)

 "Inteligenci" - reż. Robert Talarczyk  - Teatr Śląski w Katowicach

sobota 21 sierpnia, godz. 19:00

niedziela 22 sierpnia, godz. 17:00

„Inteligenci" to czarna komedia o granicach wolności i tolerancji, o narastających społecznych oraz politycznych konfliktach, które przenoszą się do naszych domów, a także o związanej z nimi przemianie systemów wartości. (Materiał teatru)

"Pannonica" - reż. Paweł Szumiec - Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

piątek 20 sierpnia, godz. 19:00

Kim była Pannonica? Piękna, wyemancypowana, zadziorna i ekscentryczna kobieta. Wielbicielka ekskluzywnych samochodów, pereł i futer. Właścicielka 300 kotów, które zapełniały jej manhattańską posiadłość. Kolorowy ptak, który porzucił bajeczną egzystencję i herbowe przywileje na korzyść wolności i życia na własny rachunek! (Materiał teatru)

"Pomoc domowa" - reż. Wojciech Leśniak - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

piątek 20 sierpnia, godz. 19:00

Nadia, niezastąpiona pomoc domowa, rozpoczyna pracę u małżeństwa Olgi i Norberta. Szybko się jednak okazuje, że w jej zakres obowiązków nie wchodzi tylko sprzątanie i opieka nad domem, bo małżeństwo pilnie potrzebuje urozmaicenia od codziennej rutyny... Co robią? To, co kusi wszystkich w takich sytuacjach – każde z nich potajemnie rozpoczyna namiętny romans. Misją Nadii jest utrzymać w sekrecie ich gorące przygody – misją o tyle trudną do wykonania, że wszystko dzieje się w mieszkaniu spokojnego i zgodnego na pozór małżeństwa. Ale nic nie jest niemożliwe dla zaprawionej w bojach pomocy domowej! Za sprzymierzeńców ma swoją niezwykłą błyskotliwość, cięty dowcip i... pełny barek u swoich pracodawców. Czy jej się uda? (materiał Teatru)

Koncert dla Ewy - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

niedziela 22 sierpnia, godz. 18:00

Piękna Kobieta, piękny Człowiek. Zawsze wspaniale się prezentująca, wysportowana, energiczna, niezwykle utalentowana. Co ważniejsze, w parze z niezwykłą urodą i hartem ducha, idą najlepsze cechy charakteru: dobra, mądra, współczująca. Ewa Kopczyńska, aktorka Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Wielu zna Ewę nie tylko z desek teatru ale także z telewizji. Kariera jaką zrobiła nie przysłoniła jej jednak nigdy drugiego człowieka. Ewa nie odmawiała zaangażowania na rzecz osób w potrzebie. Wielokrotnie wspierała miedzy innymi podopiecznych sosnowieckiego Hospicjum. Dziś ta wspaniała aktorka sama potrzebuje bardzo konkretnej pomocy.

W grudniu 2020 roku w jej głowie pękł tętniak i zrobił wielkie spustoszenie. To cud, że Ewa w ogóle się obudziła i odzyskała świadomość, choć ze względu na niewydolność oddechową i krążeniową początkowe rokowania były bardzo złe.

Obecnie Ewa oddycha już samodzielnie, mówi, jest z nią kontakt. Nie potrafi jeszcze jednak samodzielnie siedzieć, ma porażoną lewą stronę ciała i zaburzone czucie powierzchniowe. Poza tym często jest zagubiona, nie wie do końca co się stało. Zdiagnozowano u niej padaczkę poudarową. Ma też problemy z krótkotrwałą pamięcią i osadzeniem w miejscu i czasie. Wciąż musi być leczona i rehabilitowana, obecnie w Górnośląskim Centrum Medycyny i Rehabilitacji AMED. Koszt pobytu w tym ośrodku wynosi około 20 tys. złotych. Wszystkie działania zmierzają do tego, by w niedalekiej przyszłości Ewa mogła być dowożona do ośrodka w celu zmniejszenia kosztów rehabilitacji.

Podczas bogatej kariery Ewa Kopczyńska współpracowała m.in. z Teatrem Śląskim w Katowicach i Teatrem Rozrywki w Chorzowie. To właśnie aktorzy tych teatrów oraz macierzystego Teatru Zagłębia zapraszają na „Koncert dla Ewy" podczas którego zbierane będą pieniądze na leczenie i rehabilitację aktorki.

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
19 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia