Śląska polecajka

10 - 12 września 2021 r.

W ten weekend w teatrach metropolii czeka nas niepowtarzalne wydarzenie, które powróciło do nas po 2 latach nieobecności. Noc teatrów obejmuje 13 teatrów. Poza wyjątkowymi spektaklami widzowie i miłośnicy teatru mogą mile spędzić czas w trakcie warsztatów, pogadanek i innych atrakcji towarzyszących. Zobaczcie sami!

11. NOC TEATRÓW METROPOLII

Już w piątek, 10 września, zobaczymy „Skazanego na bluesa" Teatru Śląskiego, w plenerze rodzinnego miasta Ryśka Riedla – bohatera spektaklu, czyli w Tychach. W niedzielę, 12 września, na familijne przedstawienia i zabawy zaprosi Teatr Gry i Ludzie. A 11 września aż 13 teatrów Metropolii zaprezentuje swoje najlepsze spektakle. Bilety będą, jak zawsze podczas Nocy Teatrów, w cenach promocyjnych – o 20, 30, 50, a nawet 80 procent taniej! Oprócz spektakli czekają nas tradycyjnie atrakcje specjalne – koncerty, wspólne muzykowanie z artystami, warsztaty, pokazy, spotkania z twórcami. Wszystko za przysłowiową złotówkę lub za darmo. Podobnie jak w latach ubiegłych, na wydarzenia NTM, dojedziemy za darmo publiczną komunikacj

SOBOTA 11 września 2021 r.

Bytom

"Napój miłosny" - opera komiczna Gaetano Donizettiego - reż. Karolina Sofulak - Opera Śląska

18:00

Historia miłości Adiny i Nemorino – w wersji reżyserskiej Karoliny Sofulak – toczy się w hotelu i ... nie jest to przypadek. Reżyserka przyznała, iż inspirowała się kinem Wesa Andersona, a szczególnie filmem „Grand Budapest Hotel". Adina jest szefową placówki, a zakochany Nemorino to skromny boy hotelowy. Chcąc zdobyć jej serce, Nemorino daje się zwieść obietnicom Doktora Dulcamary, który sprzedaje mu tajemniczy eliksir. Aby jednak wzbudzić uczucie, musi nie tylko zdobyć względy Adiny, ale także pokonać rywala, którym jest Belcore. Czy pomoże mu towar zakupiony u Dulcamary? Wartka akcja, pełna komicznych sytuacji, zaprezentowana jest w przepięknej oprawie bel canto.

"Geimini tryptyk" - chor. Anna Piotrowska - Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark - spektakl taneczny

20:00

Spektakl „GEMINI tryptyk" jest kontynuacją i poszerzeniem trzech wcześniejszych realizacji, tj. „Gemini" i „Gemini&after" z 2006 roku w wykonaniu Patrycji Dońskiej i Anny Piotrowskiej oraz „Gemini" z 2017 roku w wykonaniu Artura Bieńkowskiego, Kamila Bończyka i Alexeya Torgunakova. Głównym motywem pierwowzoru była kreacja i poszukiwanie zależności sióstr syjamskich, związanych-zrośniętych ze sobą quasi–nierozerwalną relacją. To stało się punktem wyjścia do dalszej eksploracji spektaklu, kolejno na trzech i pięciu wykonawców. Najnowsza odsłona „Gemini" to tryptyk, trzy części zespolone utworami Henryka Góreckiego:
ofiarowanie
opowieść
obcowanie

Motyw bliźniaczej zależności zostaje poszerzony o kontekst społecznego ekosystemu i zależności jego elementów. Istotą jest fizyczny dialog, w którym poszukiwana jest harmonia i siła (nie)obecności jednostki oraz cielesnych interakcji wspólnoty.

delikatna troska ciał; ciało przenika przez ciało; zespojenie; impresja ciał

 

Katowice

"Łysek z pokładu Idy" - reż. Konrad Dworakowski - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach

16:00

Scenariusz powstał na podstawie krótkiej noweli o koniu Łysku, pracującym w kopalni przy transporcie węgla, jak setki innych koni na Śląsku. Zwierzęta nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie traciły więc często wzrok; zwykle kończyły życie na dole. Wzruszająca kolejne pokolenia czytelników opowieść sięga początków XX wieku. Między bohaterami, górnikiem Kubokiem, a towarzyszącym mu pod ziemią koniem, nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem, któremu można się zwierzyć, z którym można pogadać, a nawet się z nim pokłócić.

Poetycka, pełna metafor sceniczna wersja Łyska... opowiada tę historię z dzisiejszej perspektywy, nabierając dzięki temu głębszych i uniwersalnych znaczeń. Twórcy dostrzegli bowiem w śląskiej prozie znacznie więcej niż tylko nieco naiwną i sentymentalną fabułę. Zderzenie ze współczesnością przywołuje też bardzo aktualne refleksje...

"Obserwator" - reż. Hubert Bronicki, Mirosław Neinert - Teatr Korez w Katowicach

18:00

„Obserwator" jest komedią. Niemniej nie powstał on tylko dla śmiechu. Sztuka zadaje pytania o cenę sukcesu, o skrywane tajemnice, o granice prywatności i granice poświęcenia. Jest dużo pytań o nas samych, w coraz bardziej skołowanym i dziwnym świecie. Tam w ogóle jest dużo pytań i – jak sam tytuł zapowiada – obserwacji.

"Skazany na bluesa" - reż. Arkadiusz Jakubik - Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

18:00

Cieszący się wielkim powodzeniem spektakl muzyczny opowiadający o losach lidera zespołu „Dżem" Ryszarda Riedla. W spektaklu wykorzystane są piosenki głównego bohatera.

"Po próbie" - reż. Andrzej Dopierała- Teatr Bez Sceny w Katowicach

22:00

Z okazji 25-lecia swojego istnienia, Teatr Bez Sceny zaprasza na premierę arcydzieła dramaturgicznego Ingmara Bergmana „Po próbie".

„Po próbie" to duet według Dopierały, to sztuka o teatrze, o aktorach, o reżyserach, o ich wzajemnych relacjach. Niezwykle współcześnie i drapieżnie, w przekładzie Haliny Thylwe, brzmiący tekst, to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy interesują się teatrem. Dramat namiętności, pasji, wytyczania i przekraczania granic, ceny jaką płaci się za bywanie Artystą. To oczywiście również historia o miłości do człowieka bez względu na wiek i płeć. O buncie młodych i rozpaczy starych. Fascynujący debiut sceniczny Anny Nowak, tegorocznej absolwentki Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu.

 

Sosnowiec

"Nikaj" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

18:00

A gdyby tak... Śląsk w Zagłębiu! Czas najwyższy, by spojrzeć na trwające od dekad antagonizmy, dzielące mieszkańców i mieszkanki obu stron Brynicy, z przymrużeniem oka. Po raz pierwszy w historii zespoły aktorskie Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego łączą siły we wspólnym spektaklu – na scenie tego pierwszego, w reżyserii dyrektora tego drugiego. Czy może wyjść z tego coś innego niż GZM (Górnośląsko-Zagłębiowski Miszmasz)? Przekonajmy się raz na zawsze!

Nad Polskę nadciągają ciemne chmury. A właściwie nad Warszawę... Ale czy jest jeszcze Polska, skoro nie ma władzy centralnej? Skoro nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, w osieroconym kraju podnoszą głowy kolejne grupy dążące do uznania swojej autonomii. Jak zwykle nikt nie spodziewa się, że wielka polityka zawita również do mieszkań zwyczajnych ludzi. Na przykład Pyjtra i Reginy Hajoków z Ostropy, którzy razem ze Zbyszkiem – sąsiadem rodem z Sosnowca – będą musieli zmierzyć się z wyznawcami Burzy, Ślązakowcami, Wielkozagłębianami, nastoletnim buntem Małgorzaty (nie Gryjtki!), historyjkami ostatniego żyjącego śląskiego powstańca, prezentami od wujka z zagranicy i... Zresztą zobaczcie sami.

 

Będzin

"Tymoteusz i Psiuńcio" - reż. Katarzyna Bała i Joanna Rząp - Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana

16:00

Spektakl opowiada o przygodach małego, rezolutnego, choć tak naprawdę samotnego, Misia Tymoteusza, któremu Tata powierza bardzo odpowiedzialne zadanie – zakup jajka u Pani Kury. W drodze do sklepu Tymoteusz nawiązuje przyjaźń z napotkanym pieskiem. Czy Tata Miś pozwoli Tymoteuszowi zatrzymać Psiuńcia? A może uda się przenocować pieska pod łóżkiem, w tajemnicy przed Tatą? Tymczasem, pod osłoną nocy, do domu skrada się podstępny Lis-złodziej. Zamierza ukraść cały niedźwiedzi dobytek. Ale, aleee... pod łóżkiem czeka warcząca i niezbyt miła niespodzianka. Psiuńcio okazuje się bohaterem, który odzyskuje skradzione misiowe dobra, a w zamian otrzymuje dozgonną wdzięczność i miłość nie tylko małego Tymcia, lecz również upartego Taty Misia.

 

Tychy

"Disco Mori" - reż. Maciej Dziaczko - Teatr Mały w Tychach

18:00

W „Disco Mori" prostota „muzyki chodnikowej" zderzona jest z dramatem głównego bohatera – bożyszcza tłumów – Jarco Polo, postawionego pod ścianą trudnych wyborów.

Gliwice

"Ożenek" - Mikołaj Gogol - reż. Paweł Aigner - Teatr Miejski w Gliwicach

19:00

Przezabawna komedia w reżyserii Pawła Aignera. Satyra na obyczajowość XIX-wiecznej Rosji to wciąż, pomimo zmiany kostiumów i konwenansów społecznych, dziwnie znajoma opowieść o tym, kto, z kim i za ile...

Zabrze

"Źli żydzi" - reż. Marcin Sławiński - Teatr Nowy w Zabrzu

19:00

Współczesna 4-osobowa sztuka amerykańska w reżyserii Marcina Sławińskiego. Pełna elementów humorystycznych, ale też wzruszająca i przejmująco bolesna opowieść o młodych nowojorskich Żydach, ich postawach życiowych, stosunku do tradycji i wartości kultywowanych od wieków. Sztuka bardzo uniwersalna, świetnie przystająca do naszej rzeczywistości. Spektakl nominowany do Złotej Maski w kategorii Najlepszy Spektakl Roku.

Chorzów

"Franky/ #lubiecie" - koncert - Teatr Rozrywki w Chorzowie

20:00 i 22:00

Koncert promujący nadchodzący album Kamila Franczaka.

 

NIEDZIELA 12 września 2021 r.

"„O jeżu Jerzyku, co nie mógł zasnąć" - reż. Katarzyna Błaszczyńska - Teatr Gry i Ludzie Katowicach

12 września, godz. 11:00

Jeż Jerzyk zaprasza najmniejszych widzów w muzyczną podróż po kolorowym lesie, w którym można pozbierać orzechy i kasztany, a także usiąść na wielkim liściu. W jesiennym lesie robi się jednak coraz zimniej i zwierzęta szykują się do zimowego snu. Jeż Jerzyk także chciałby już iść spać, jednak trochę się pogubił i nie może odnaleźć swoich rodziców. Po drodze spotyka przeróżne zwierzęta. Czy uda mu się odnaleźć mamę i tatę?

Spektakl interaktywny dla najmłodszych: już od 1. roku życia.

„Bajka o księciu i złym smogu" - reż. Michał Piotrowski- Teatr Gry i Ludzie w Katowicach

12 września, godz. 14:00

W zimnym królestwie księcia Apsika nastała jesień, a z nią wstrętna choroba – katar. Z pomocą mądrej Doktorki, Apsik odkrywa, że odpowiedzialny za to jest pewien wstrętny potwór. Na ratunek księciu przybywają kolejne dzielne rycerki, co powoduje szereg zabawnych i pouczających zdarzeń...

Czy Apsikowi uda się przegonić Smoga? Czy książę znajdzie miłość? Czy uda mu się spojrzeć dalej niż na czubek własnego nosa? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź, przychodząc na „Bajkę o księciu i złym smogu" – współczesną baśń pisaną wierszem.

Pozostałe spektakle, resztę repertuarów, godziny, adres teatrów i wydarzenia towarzyszące do sprawdzenia na stronie Nocy Teatrów:

https://nocteatrowmetropolii.pl/

(Wszystkie materiały pochodzą ze strony Nocy Teatrów w Metropolii)

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
11 września 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia