Śląska premiera performansu

"Wungiel i donga" - reż. Paweł Świerczek - Teatr Gry i Ludzie w Katowicach

28 lutego w Teatrze Gry i Ludzie w Katowicach śląską premierę będzie miał performans "Wungiel i donga / Of Coal and Rainbow" Pawła Świerczka, stworzony w ramach projektu Dirty Debűt w Berlinie. To opowieść o nieheteronormatywnej historii Górnego Śląska ukrytej pośród górniczych mitów.


- Punktem wyjścia do powstania "Wungla i dongi" było dość powszechne na Śląsku dziecięce wspomnienie górników wracających z pracy z czarnymi od węgla oczami. Zanim zrozumiałem, że to sadza, zastanawiałem się dlaczego mężczyźni malują sobie oczy, skoro mówiono nam, że tylko kobiety mogą to robić - mówi Paweł Świerczek. "Pomalowane" oko górnika zostaje zderzone z pomalowanym okiem drag queen, a na scenie dochodzi do konfrontacji dwóch spojrzeń na śląską tradycję i historię.

Spektakl wydobywa na światło dzienne narracje, które na co dzień pozostają ukryte. Paweł Świerczek zagląda do górniczej łaźni i do garderoby drag queen, przygląda się procesowi zmywania sadzy i nakładania makijażu. Lawiruje pomiędzy dwoma światami, próbując odpowiedzieć na pytanie czy jest możliwe ich pogodzenie i skonstruowanie lokalnej tożsamości nieheteronormatywnej.

- Zderzenie tych perspektyw w błyskotliwy sposób nawarstwia problem widzialności. Pokazuje, że queerowość niekoniecznie musi i nie zawsze wiąże się z byciem widzianym. Są chwile, w których mężczyźni mogą się dotykać, myć sobie plecy i nie jest to postrzegane jako nieheteronormatywne. A inne osoby nakładają trochę makijażu na twarz i jest to postrzegane jako nienormalne do tego stopnia, że muszą trzymać to w tajemnicy. - napisał Max Wallenhorst w recenzji po berlińskiej premierze "Wungla i dongi".

"Wungiel i donga / Of Coal and Rainbow" to debiutancki performans Pawła Świerczka, który na co dzień zajmuje się organizacją i promocją wydarzeń kulturalnych oraz dramaturgią (m.in. "Odwołany" w reż. I. Woźniak w ramach Katowickiej Rundy Teatralnej 2017; "Chroma" w reż. G. Jaremki w Teatrze Studio w Warszawie, 2019). Jest częścią długofalowego, interdyscyplinarnego projektu "Śląsk przegięty", którego celem jest opowiadanie nieheteronormatywnej historii Górnego Śląska. Spektakl został do tej pory zaprezentowany m.in. na Performing Arts Festival Berlin czy Athens Festival of Queer Performance.

Śląska premiera performansu odbędzie się 28 lutego o godz. 20.00 w Teatrze Gry i Ludzie (al. Niepodległości 2, Katowice). Bilety w cenie 30 i 25 zł (ulgowy) rezerwować można pod mailem rezerwacja@gryiludzie.pl lub numerem telefonu 501395069.

"Wungiel i donga / Of Coal and Rainbow"
28 lutego 2020, godz. 20.00
Teatr Gry i Ludzie (al. Niepodległości 2, Katowice)
bilety: 30/25 zł (ulgowy)
rezerwacje: rezerwacja@gryiludzie.pl lub 501395069

Idea/na scenie: Paweł Świerczek
Na wideo: Roman Świerczek, Drag Queen Tara
Montaż, VJ-ing: Natalia Kaniak
Produkcja: Dirty Debüt (Sandra Umathum, Björn Pätz & Joshua Wicke)
Podziękowania: Noemi Berenstein, Patryk Chromik, Joanna Rzepka-Dziedzic & Łukasz Dziedzic (Galeria Szara), Beata Głubisz, Martyna Poważa
Premiera: 28.09.2018, Sophiensaele (Berlin)

Paweł Świerczek
Materiał Teatru
17 lutego 2020

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...