Śląskie polecenia weekendowe

3 – 5 grudnia 2021 r.

W pierwszy weekend Grudnia zapraszamy na spektakle z okazji Mikołajek przeznaczone dla najmłodszych i nie tylko. Dla starszych widzów prponujemy wizytę w Teatrze Bez Sceny Andrzeja Dopierały na spektakl "Kłamstwo" lub koncert Mateusza Gancarczyka. Ponadto przez niemal cały Grudzień na Rynku w Katowicach będzie miał miejsce Jarmark Bożonarodzeniowy, któremu towarzyszą różne wydarzenia weekendowe.

"Kopciuszek" - reż. Zespół aktorski pod kierunkiem Beaty Zawiślak - Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach

sobota 4 grudnia 2021 r., godz. 11:30

niedziela 5 grudnia 2021 r., godz. 16:00 (Spektakl z Mikołajem)

Baśń o Kopciuszku gościła już na scenie Ateneum kilkakrotnie – adaptację Eugeniusza Szwarca wyreżyserował w 1979 Andrzej Łabiniec, a w osiem lat później Marek Wit; wierszowaną, muzyczną wersję Jana Brzechwy zrealizował w 2002 Bogdan Nauka, natomiast sztukę Marty Guśniowskiej w 2012 – Jacek Popławski.

Tym razem zobaczymy, jak na jeden z najpopularniejszych motywów w literaturze dla dzieci spojrzał Jonasz Pinok. To spojrzenie jest nieco odmienne od poprzednich, bowiem autor skupił się przede wszystkim na relacjach między Kopciuszkiem a jej przyrodnimi siostrami i macochą, relacjach, które są przyczyną wycofania, osamotnienia i zamknięcia się bohaterki w swoim własnym świecie. Każdy w tej historii jest kimś, a ja? Kim jestem? Nikim... – mówi rozgoryczona. Powoli jednak rodzi się w niej bunt. (mat. Teatru)

 

"Grudniowy Dżes w TeBeEs" - koncert Mateusza Gancarczyka - Teatr Bez Sceny w Katowicach

niedziela 5 grudnia 2021 r., godz. 18:00

 

Florian Zeller - "Kłamstwo" - reż. Andrzej Dopierała - Teatr Bez Sceny w Katowicach

piątek 3 grudnia 2021 r., godz. 19:00

„Czworo przyjaciół. Dwa małżeństwa. Wiele prawd. Jedno KŁAMSTWO."
Ta komedia to wyrafinowana teatralna zabawa, mająca ambicje na trochę więcej.
To kłamstwo, zawiera prawdę o naturze człowieka.

Tuż przed kolacją, na którą para głównych bohaterów zaprosiła zaprzyjaźnione małżeństwo, gospodyni zobaczyła na ulicy męża swojej przyjaciółki, całującego na ulicy jakąś kobietę! Co robić? Powiedzieć przyjaciółce prawdę? Udawać? Co z kolacją! Sprawę komplikuje fakt, że wiarołomny nikczemnik, jest najlepszym przyjacielem gospodarza. (Mat. Teatru)

 

"Dziadek Mróz, czyli po co komu zima?" + spotkanie z Mikołajem - reż. Marta Marzęcka-Wiśniewska, Piotr Wiśniewski - Teatr Żelazny w Katowicach

sobota 4 grudnia 2021 r., godz. 11:00; 14:00; 17:00

Zapraszamy na bajkowe Mikołajki w Teatrze Żelaznym!

W skład wydarzenia wchodzi:

- spektakl: "Dziadek Mróz czyli po co komu zima?"
- spotkanie ze św. Mikołajem

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie dzieci ze św. Mikołaj, który rozda dzieciom prezenty od rodziców (opiekunów).

Dzidek mróz. Po co komu zima? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie. Także bohater bajki - Kabiś, którego ulubioną porą roku jest lato. Wędrując przez świat w poszukiwaniu przygód, znalazł miejsce, gdzie chciał zostać ale... jego plany pokrzyżowała zbliżająca się zima.

Kabiś wraz z nowym przyjacielem - ptakiem Gawim, który nie zdążył odlecieć do ciepłych krajów, postanawiają zrobić wszystko, by wiosna przyszła dużo wcześniej. Uzbrojeni po zęby stawiają czoła zbliżającej się zimie. Dziadek Mróz ma natomiast ręce pełne roboty! Musi prószyć śniegiem okolicę, malować mrozem kwiaty na oknach czy oszraniać gałęzie drzew. Czy spotkanie bohaterów z Dziadkiem Mrozem wygoni zimę?

Muzyczny spektakl jakiego jeszcze nie było! Mali widzowie potowarzyszą bohaterom w ich podróży pełnej wspaniałych, zabawnych ale i pouczających przygód. (Mat. Teatru)

 

"Roszpunka" - reż. Robert Dorosławski - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie

piątek 3 grudnia 2021 r., godz. 8:30; 10:30; 12:30 (spektakle mikołajkowe)

sobota 4 grudnia 2021 r., godz. 11:00 i 18:00 (Bajka z Mikołajem, bez rozdawania prezentów)

niedziela 5 grudnia 2021 r., godz. 15:00 (Bajka z Mikołajem, bez rozdawania prezentów)

Częstochowski Teatr sięga po kolejną baśń braci Grimm!

Historię Roszpunki zna prawie każdy. Piękna dziewczyna o długich włosach, czarownica, która zamyka ją w wieży i młody książę, który się w niej zakochuje. Tym razem wszystko jednak wygląda inaczej. Czarownica chce oczarować jednego z jurorów w konkursie piosenki. Niestety jej skrzeczący głos nie zapewni jej wygranej, ale... przecież Roszpunka pięknie śpiewa!

Festiwal prowadzony przez przebojowego DJ'a Pokrakę to tylko początek zmian w bajce. Okazuje się bowiem, że ojciec Roszpunki jest sławnym gwiazdorem, a doktor leczący jej matkę potrafi przepowiadać przyszłość! Czarownica, by wygrać, nie cofnie się nawet przed oszustwem. Na szczęście miłość i tutaj w końcu zwycięży, ale jak to się stanie... zobaczcie sami! (Mat. Teatru)

 

"Singielka 2, czyli Matka Polka" - reż. Jacek Bończyk - Teatr Polski w Bielsku-Białej

niedziela 5 grudnia 2021 r., godz. 17:00

Czy ktoś z Państwa oglądał może „Singielkę"? Teraz, kilka lat po tym, jak poznaliście Alicję – estradową wokalistkę, szamoczącą się w sidłach samotnego istnienia – z przyjemnością zapraszamy Państwa do Teatru, by przedstawić jej dalsze losy.

Minęło kilka lat i zaszły wielkie zmiany. Alicja jest obecnie mężatką, a do tego mamą rocznych bliźniaczek. Właściwie, chciałoby się dopisać „i żyli długo i szczęśliwie", ale... ale... artystce zawsze w końcu zacznie doskwierać głód sceny i możliwości spełniania swoich marzeń. Zwłaszcza, kiedy chronicznie nie dosypia i tkwi w kołowrocie codziennych małych zdarzeń, gdzieś między pieluchami a przecieranymi zupkami. Jakby tego było mało – relacje z wymarzonym mężczyzną pozostawiają sporo do życzenia.

„Ktoś kiedyś powiedział, że urodzić dziecko to jak wrzucić granat między dwoje kochających się ludzi. A bliźniaki – to co? Wiązka trotylu czy mina przeciwczołgowa? A może panzerfaust? Mądrala!" Alicja bardzo chciałaby wrócić do swojego dawnego świata, za którym tęskni. Konfrontacja Pani Piosenkarki z Matką Polką wydaje się nieunikniona.

„Żeby to było jasne. Wiem, że dużo się u mnie (sorry – u nas) zmieniło, ale nie zamierzam składać skrzydeł i mam zamiar jeszcze polecieć. Dokąd? W cholerę i jeszcze wyżej! Udowodnię wszystkim, że nie jestem tylko otwartą na wciąż mleczarnią, dystrybutorem matczynego białka, czy maszyną do przewijania". Co z tego wyniknie? Jak Alicja poradzi sobie ze sobą i kochaną rodzinką?

Możemy tylko zdradzić, że spotkanie z byłą już singielką pełne będzie poruszających zwrotów akcji. Sprawdźcie, czy Alicja się dowie: jak przeżyć z mężem i dziećmi i nie zwariować kompletnie?! (Mat. Teatru)

 

Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 w Katowicach

19.11 - 23.12 - Rynek w Katowicach

Grzane wino, pyszne jedzenie, świąteczne dekoracje i magiczna atmosfera to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekać na Was będą na Jarmarku Bożonarodzeniowym na Katowickim Rynku.

Katowicki Rynek po raz kolejny stanie się tłem świątecznych. Pośród pachnących choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników na odwiedzających czekaj liczne atrakcje. Specjalnie dla najmłodszych pojawią się bajkowe domki z animatronicznymi figurkami, baśniowy pociąg i plenerowe kino gdzie będą wyświetlane bajki. Nie zabraknie też kilkupiętrowej świątecznej piramidy i bożonarodzeniowej szopki. Inne atrakcje to: lodowisko, diabelski młyn, karuzela.

III weekend – Parada Mikołajkowa, 03.12.2021 – 05.12.2021
Mikołajki – 06.12.2021

(mat. Pik. Katowice)

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
3 grudnia 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia