Śląskie polecenia weekendowe

7-9 maja

Wszyscy czekamy już na zapowiadane otwarcie teatrów... W tym tygodniu możemy za to cieszyć się świeżo otwartymi muzeami i galeriami sztuki. Co ciekawego, online i na żywo, dzieje w ten weekend na Śląsku?

 

Ania z Zielonego Wzgórza – reż. Jan Szurmiej - Teatr Zagłębia w Sosnowcu
6/7 maja
Teatralna adaptacja kultowej powieści Lucy M. Montgomery. Na Zielonym Wzgórzu rozpoczyna się historia rudowłosej Ani Shirley, która odnajduje swój prawdziwy dom.
Niesforna, impulsywna, a jednocześnie obdarzona niezwykłą fantazją Ania nieustannie popada w rozmaite tarapaty i wciąż obiecuje sobie, że już nigdy więcej... aż do następnego razu! To opowieść o miłości, przyjaźni, sile charakteru i wielkiej wyobraźni pozwalającej przeżyć zabawne przygody i zdarzenia. Zapraszamy na wspaniały musical familijny bez względu na to ile liczymy sobie lat.
/materiał: Teatr Zagłębia/

Przywołujemy wiosnę – Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana
7 maja - godz. 19.00
Wiosenny koncert z największymi przebojami muzyki klasycznej dostępny będzie na kanale you tube Filharmonii.
Siergiej Wowkorub - skrzypce
Małgorzata Kryś - skrzypce
Tomasz Ptak - altówka
Adam Klocek - wiolonczela, prowadzenie
Krzysztof Rajczyk – kontrabas
/materiał: Filharmonia Częstochowska/

Co słychać w muzeach?
Muzeum Śląskie
od 5 maja
Czasowo nieczynne pozostają: przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka", czytelnia Biblioteki Muzeum Śląskiego oraz strefa dla dzieci znajdująca się na poziomie -4.
Muzeum Śląskie jest otwarte dla zwiedzających w godzinach:
wtorek – 10.00-20.00
środa – 12.00-18.00
czwartek – 12.00-18.00
piątek – 12.00-20.00
sobota – 10.00-20.00
niedziela – 10.00-20.00
Dla odwiedzających dostępne są dwie wystawy czasowe: „Promień z Saturna. Malarstwo Teofila Ociepki" oraz "Imaginarium.Rzeźby Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej."
/materiał: Muzeum Śląskie/

Muzeum Częstochowskie
od 4 maja
Do zwiedzania udostępnione zostały wystawy: w Ratuszu, Galerii Dobrej Sztuki, Pawilonie Wystawowym, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku im. Stanisława Staszica, Rezerwacie Archeologicznym, Muzeum Żydów Częstochowian, Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej.
/materiał: Muzeum Częstochowskie/

Muzeum Górnośląskie
od 4 maja
W Gmachu Głównym na zwiedzających czeka wystawa archeologiczna, na której znajdują się najcenniejsze przedmioty z muzealnej archeologicznej kolekcji oraz ekspozycja prac Stanisława Szukalskiego i jego uczniów. W muzealnym Zameczku eksponowana jest wystawa z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego „Bojownikom Niepodległości" oraz ekspozycja „Pomiędzy magią a religią", która obrazuje popularne zabobony i przesądy.
/materiał: silesia kultura.pl/

 

Julia Walczak
Dziennik Teatralny Katowice
8 maja 2021

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia