Śląskie polecenia weekendowe

17 - 20 czerwca 2021

Kolejny weekend – kolejna premiera. Skwar dokucza, ale do teatru wybrać się warto. Gwarantujemy kontakt ze sztuką, dobrą rozrywkę lub katharsis i klimatyzowane pomieszczenia! Oto parę śląskich propozycji!

Amadeusz – reż. Norbert Rakowski – Teatr Miejski w Gliwicach - PREMIERA
17,18,19 czerwca – godz. 19:00/ 20 czerwca – godz. 18:00
Premierowy spektakl Teatru Miejskiego w Gliwicach to historia wielkiej teatralno – muzycznej rywalizacji dwóch artystów: Antonio Salierego i Amadeusza Mozarta.Skupiając się na niemalże partyturowym zapisie sztuki, tworzymy przedstawienie – przypowieść o zmaganiu się człowieka z losem, o tragedii kogoś, kto w zachwycie samym sobą i swoimi oczekiwaniami pokierował życie na tory zazdrości i nienawiści, w odwecie za własne niedoskonałości. Cała tragedia Salieriego to bluźniercze zmaganie się z Bogiem, który wybrał sobie na geniusza nie jego, a „tego Amadeusza". Jednak tekst Shaffera to nie biografia Mozarta i nie tylko rozważania o losie artysty, ale przede wszystkim zachwyt nad muzyką geniusza, która przetrwała setki lat. Muzyka Mozarta będzie więc jednym z głównych bohaterów tej sztuki. Liczymy w skrytości, że zarazi ona widzów, oderwie ich od prozy życia i pozwoli choć przez chwilę poczuć się wyjątkowo.
/materiał – Teatr Miejski w Gliwicach/

Himalaje – reż. Robert Talarczy – Teatr Śląski
20 czerwca – godz. 16:00 i 19:00
„Himalaje" to opowieść o szczytach ludzkich możliwości, ale i o przepaściach, których nie da się zasypać ani przekroczyć. O postaciach, które dla jednych są bohaterami, a dla innych nieodpowiedzialnymi marzycielami. To pierwsza teatralna historia o Jerzym Kukuczce i tych, których życie się z nim splotło. Spotkamy ich w spektaklu Roberta Talarczyka, który współtworzą m.in. Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, autorzy głośnej biografii „Kukuczka: opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście".
/materiał – Teatr Śląski/

IV przykazanie – reż. Agnieszka Radzikowska – spektakl dyplomowy studentów Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego/ Teatr Śląski – scena w galerii
18, 19, 20 czerwca - godz. 19:00

Jakie zagadki skrywa przed nami ludzka psychika? Do czego jesteśmy zdolni się posunąć? Jak dzieciństwo i relacje z naszymi rodzicami, bliskimi budują nas samych? Kto tak naprawdę jest ofiarą zbrodni?
Spektakl dyplomowy studentów III roku Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego „IV Przykazanie", to opowieść nie tylko o ludzkiej psychice i próbach, na które jest wystawiana, to przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy ze względu na własne ograniczenia i poczucie bezsilności zdecydowali się posunąć do najstraszniejszej zbrodni jaką jest morderstwo własnych rodziców.
/materiał: Teatr Śląski/

Szczęście – reż. Andrzej Dopierała – Teatr Bez Sceny
20 czerwca – godz. 18:00
"Oboje są w wieku dojrzałym, ale ciągle interesują się płcią przeciwną".
Czy weekendowy romans kobiety po przejściach i mężczyzny z przeszłością, ma szansę przerodzić się w trwałe uczucie?
Czy mimo, że nie mają już 20 lat, zawalczą o swoją porcję tytułowego szczęścia?
Odpowiedzi na te pytania i mnóstwo innych w zabawnej i mądrej komedii z popisowymi rolami aktorskimi.
/materiał – Teatr Bez Sceny/

Propozycja dla młodszych widzów:

Pozaziomki, czyli kosmiczna przygoda – reż. Anna Leśniak – Teatr Rozrywki w Chorzowie
17 czerwca – godz. 9:30 i 11:40
Bohaterami spektaklu Anny Leśniak jest piątka kosmitów, którzy beztrosko podróżują odlotowym autobusem przez odległe galaktyki, jako zespół muzyczny. W zespole dochodzi jednak do spięć. Niemożność wzajemnej akceptacji doprowadza kosmitów do konfliktu, którego efektem jest awaria pojazdu. Gdy kosmici nie mogą się ze sobą porozumieć ich pojazd odmawia posłuszeństwa i ekipa rozbija się na Ziemi... Spektakl porusza temat emocji i uczuć, szczególnie takich jak smutek i strach, które czasami trudno nam zaakceptować.
/materiał – Teatr Rozrywki w Chorzowie/

Julia Walczak
Dziennik Teatralny Katowice
18 czerwca 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia