Słobodzianek po raz setny

"Nasza klasa" - reż. Ondrej Spišák - Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie

„Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka to jeden z najchętniej oglądanych spektakli w repertuarze warszawskich teatrów. Przedstawienie zdobyło wiele nagród, m.in.: nagrodę publiczności na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych czy prestiżową nagrodę środowiska teatralnego „Feliksy Warszawskie” za reżyserię. Na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego, 3 października, „Nasza klasa” będzie zagrana po raz setny.

Nasza klasa”to historia uczniów z jednej klasy. Razem uczą się, bawią, chuliganią, wchodzą w dorosłość. Marzą, żeby zostać lotnikiem, lekarzem, gwiazdą filmową. Czytają "Trylogię" Sienkiewicza, chodzą na filmy z Chaplinem, słuchają jazzu. Kiedy do Polski wkraczają wojska sowieckie, a później niemieckie koledzy stają przeciwko sobie. Losy bohaterów śledzimy od lat dwudziestych XX wieku  do współczesności.

W spektaklu wystąpią: Magdalena Czerwińska, Izabela Dąbrowska, Anna Gryszkówna, Waldemar Barwiński, Michał Czernecki, Mariusz Drężek, Leszek Lichota, Robert T. Majewski, Marcin Sztabiński i Karol Wróblewski.

Najbliższe przedstawienia: 2, 3 października, godz. 19:00, Teatr Dramatyczny /Scena na Woli im. T. Łomnickiego/.

 „Nasza klasa” to pierwszy dramat, który zdobył Literacką Nagrodę Nike i najczęściej obecnie wystawiana na świecie polska sztuka. Od prapremiery "Naszej klasy" w londyńskim National Theatre w 2009 r. sztuka była grana była w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (w Filadelfii, Waszyngtonie, Minnesocie, Los Angeles, Pittsburgu), Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Japonii, Brazylii, na Węgrzech i Litwie. W 2012 r. budapesztańska „Nasza klasa” otrzymała Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy spektakl sezonu na Węgrzech. W Tokio w 2013 r. zdobyła Wielką Nagrodę Teatralną Yomiuri za najlepszy spektakl. W marcu 2013 r. "Naszą klasę" pokazano w Moskwie podczas 19. edycji festiwalu Złota Maska.

 

(-)
Materiał Teatru
27 września 2013

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia