"Słowa i brak słów"

XX Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra

Przed widzami dwa ostatnie festiwalowe spektakle. Sopocki Teatr Tańca zaprezentuje sztukę zatytułowaną "Dali", a Teatr Kana "Niewypowiedziane"

Spektakl sopockiego teatru inspirowany jest twórczością najbardziej znanego hiszpańskiego malarza surrealisty - Salvadora Dalego. Twórcy wzięli na warsztat jego osobiste wyznania i spostrzeżenia, które zawarł w "Dzienniku geniusza". Efekt? Tancerze wykreowali interdyscyplinarne widowisko, pełne "wypalonych słońcem" kolorów, zaskakujących kształtów i symboli, odnoszących się do twórczości słynnego artysty. "Bez płótna i farb udało się namalować obraz, który swą plastycznością zburzył porządek rzeczywistości" - pisali krytycy

Sopocki Teatr Tańca powstał w 1998 roku z inicjatywy tancerzy - Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka. Do marca 2010 roku występował pod nazwą Teatr Okazjonalny, również na "Klamrze". Wielokrotnie nagradzany, pokazywał swoje spektakle nie tylko w Europie, ale także w Azji. W Toruniu zobaczymy ten zespół dziś o godz. 19 na scenie klubu "Od Nowa"

Jutro festiwalowej publiczności zaprezentuje się Teatr Kana ze Szczecina w spektaklu "Niewypowiedziane". Inscenizacja powstała na podstawie sztuki "Językami mówić będą" australijskiego dramaturga Andrew Bovella. Cztery pary schodzą się, rozchodzą, kochają, zdradzają. W potoku słów i zaniechanych wyznań partnerzy nie odnajdują drogi do siebie nawzajem.

- Chcemy opowiedzieć o spotkaniu, o dojrzewaniu do rozmowy i o dojrzewaniu do braku rozmowy - twierdzi Jolanta Denejko, która wyreżyserowała "Niewypowiedziane"

Twórcy spektaklu sięgają też po cytaty z twórczości Wiesława Myśliwskiego i Tadeusza Różewicza oraz z Nowego Testamentu. Warto zaznaczyć, że Teatr Kana jest dwukrotnym laureatem plebiscytu publiczności "Klamry". W 2008 roku został nagrodzony za spektakl "Geist", a w 2010 roku za "Lailonię"

Tomasz Bielicki
Nowości
17 marca 2012

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia