Ślub na scenie

"Ślub" - reż. Anny Dziedzic - Szkoła AktorskaMachulskich w Teatrze Stara Prochoffnia w Warszawie

Teatr XL zaprasza na Scenę Lubelska na "Ślub". Spektakl odbędzie się 27 kwietnia godz. 19:00. Jest to sztuka psychologiczno - fizyczna, w której równorzędną rolę z psychologią postaci odgrywa fizyczność aktorów, ekspresja i plastyka ciała, działania fizyczne i ruch na scenie.

Wojna. Północna Francja na linii frontu. Henryk i jego przyjaciel Władzio, wracają do rodzinnego domu, "który już nie jest domem". Wszystko "wypaczone i przeinaczone". Rodzice niby ci sami, a jednak całkiem inni, obcy. Narzeczona przemieniona w karczemną dziwkę. I to pragnienie by wszystko naprawić, zmyć winy. Ale jak? Ślubem. Ślub, wyniesie dziwkę do roli świętej, uszczęśliwi, uporządkuje. Tylko czy ślub w świecie bez Boga, gdzie jedynym kapłanem jest diabeł-pijak, spełni pragnienie Henryka? A może wszystko jest snem lub projekcją szaleńca?

Punktem centralnym, ośrodkiem energetycznym spektaklu jest stół, z jego sacrum i profanum. Wszystko dzieje się przy stole, na stole, pod stołem i wokół stołu.

Ważne są obrazy - symbole. W pierwszej scenie, na stole, zwinięty embrionalnie śpi półnagi Henryk. Pod stołem ukrywa się jego przyjaciel i kompan wojenny - Władzio. W ostatnim ujęciu na stole leży Władzio. Przed chwilą, na życzenie Henryka, popełnił samobójstwo. Nad jego ciałem pochyla się Mania. Mania i Rodzice odchodzą i Henryk zostaje sam. Niczym Adam wygnany z raju, wyrusza w nieznane. W tle majaczy się figura Pijaka-Diabła- Strażnika

Kim jesteśmy, rozdarci między rozumem a uczuciami i namiętnościami? Jakie są granice naszej władzy i naszej wolności? Oto miedzy innymi pytania, jakie stawiamy w tym spektaklu.

Reżyseria: Anna Dziedzic Występują: Dorota Chwedorowicz, Magdalena Łoś, Diana Karamon, Grzegorz Jarek, Patryk Pawlak, Andrzej Tomaszewski, Dariusz Wieteska.

Spektakl gościł na Międzynarodowym Festiwalu w Grenoble, a także był zaproszony na Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu.

Cena biletu: 20 zł, ulgowy 15 zł
Rezerwacje na: diana.eduteart@gmail.com
Kupno biletów przed spektaklem.

(-)
Materiał Teatru
24 kwietnia 2013
Teatry
Teatr XL

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...