Śluby par LGBTQ na szczecińskiej scenie

Śluby par LGBTQ+ na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie

Teatr Współczesny w Szczecinie, wierząc, że siłą sceny jest tworzenie sytuacji, dla których nie ma miejsca w świecie realnym, postanowił zaprosić pary LGBTQ+, aby w bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni, w radosnej atmosferze, przy akceptacji zebranej publiczności spełniły swoje marzenie o uroczystości zaślubin. „Ceremonia ślubna jednopłciowej pary staje się afirmatywnym wyrazem prawa każdego człowieka do miłości" – powiedział scenograf „Spartakusa", Daniel Rycharski, artysta wizualny, laureat Paszportu Polityki 2016.

Siłę wykreowanej ceremonii ślubnej dostrzegli krytycy teatralni: „Twórcy szczecińskiego przedstawienia w finałowej sekwencji świadomie wykorzystują (...) performatywną moc teatru, by wspólnie z nami zrobić coś niezwykle realnego, choć będącego fantazją" – napisał Dariusz Kosiński w „Tygodniku Powszechnym".

Teatr daje więc wykluczonym przez polskie prawo osobom LGBTQ+ szansę na zaistnienie w rzeczywistości przyznającej im prawo do zawarcia związku małżeńskiego: „To nie są aktorzy, ale prawdziwe pary, które chciałyby móc zalegalizować swój związek. W Polsce jednak tego zrobić nie mogą" – podkreśla reżyser spektaklu i dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie, Jakub Skrzywanek.

Rezerwacja, sprzedaż biletów oraz informacje: tel. 091 489 23 23; bow@wspolczesny.szczecin.pl; 
Kasa teatru przy Wałach Chrobrego 3 czynna: wtorek - sobota: 9:00 - 19:00

Ewa Madruj
Materiał Teatru
22 października 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia