Słuchowisko Tyrmanda, Czeczota i dyplomantów

"Filip" - reż. Krzysztof Czeczot - Teatr Studyjny

W Teatrze Studyjnym warsztat radiowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej - 8 i 9 lutego "Filip" wg Leopolda Tyrmanda. Opiekunem artystycznym słuchowiska jest Krzysztof Czeczot, absolwent i wykładowca Szkoły, laureat prestiżowej nagrody festiwalu Prix Europa.

- Operowanie tylko i wyłącznie głosem to i ograniczenie i wyzwanie jednocześnie. Jakość efektu definiuje aktora - mówi Krzysztof Czeczot, absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, który podjął się przygotowania pierwszego w historii szkolnictwa artystycznego Teatru Radia, w którym występują wyłącznie studenci. - Samym głosem musieliśmy zagrać przeróżne emocje, stany - również fizyczne. By to osiągnąć musieliśmy maksymalnie się otworzyć, przestać wstydzić się nienaturalnych grymasów twarzy, dziwnych póz, które przybierało w trakcie pracy nasze ciało - mówi Katarzyna Grabowska, studentka IV roku Wydziału Aktorskiego. Realizacji dźwięku słuchowiska podjął się Wawrzyniec Szwaja związany z Polskim Radiem Szczecin, za realizację nagrań odpowiada Marek Knaga - pracownik Szkoły Filmowej w Łodzi.

"Filip" Leopolda Tyrmanda to historia młodego Polaka, Żyda, który część wojny spędził we Frankfurcie pracując jako kelner w jednym z luksusowych hoteli. - Ta kultowa powieść dzieje się wśród młodych, naturalne jest więc to, że chciałem to zrobić z młodymi ludźmi. Z efektu jestem bardzo zadowolony. Słuchowisko śmiało może konkurować z tytułami, które walczą teraz na festiwalach - mówi Krzysztof Czeczot. Praca przy słuchowisku "Filip" to dla studentów możliwość przygotowania do pracy na ciągle rozwijającym się w Polsce rynku radiowych słuchowisk, audiobooków i filmowego dubbingu. - Krzysztof Czeczot przybliżył nam trudną sztukę świadomego operowania głosem. Bardzo chciałbym w przyszłości móc pracować głosem, brać udział w takich przedsięwzięciach - mówi Jacek Knap, student IV roku Wydziału Aktorskiego. Aktor zauważa również, jak ważna w słuchowisku jest muzyka - Muzyki NeoKlez, która znalazła się finalnie w nagraniu słuchaliśmy już podczas prób - przeniosła nas w tamten klimat, zbudowała atmosferę tego hotelu, w którym toczy się akcja. Mamy nadzieję, że poczują ją również nasi słuchacze.

Krzysztof Czeczot jest autorem wielu teatrów radia. Za nowatorskie słuchowisko "Andy" emitowane na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia otrzymał prestiżową nagrodę Best European Radio Drama of The Year 2013 na festiwalu Prix Europa w Berlinie - pierwszą tak ważną nagrodę dla polskiego teatru radia. - Krzysztof jest bardzo doświadczony, wiedzieliśmy, że zna się na tym, co robi, że jego uwagi są bezcenne - wspomina pracę nad słuchowiskiem Dominika Lichy. Reżyser, który sam podjął się adaptacji tekstu Leopolda Tyrmanda zaznacza, że "Filip" nie jest klasycznym słuchowiskiem - Staram się budować nową jakość. Jest tu szybsza niż zazwyczaj narracja, pełna paleta naturalnych dźwięków, inny, bardzo filmowy sposób użycia muzyki. Krótko - to film bez obrazka.

Na słuchowisko zapraszamy do Teatru Studyjnego w Łodzi (ul. Kopernika 8) 8 i 9 lutego oraz 4 i 5 marca. Wstęp jest wolny po wcześniejszej rezerwacji miejsc: biletyst@filmschool.lodz.pl lub 42 63 64 166.

(-)
Materiał Teatru
30 stycznia 2014

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...