Słynne chóry

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

W pierwszym koncercie tego roku i Filharmonia Podlaska w Białymstoku zaprezentuje partie chóralne z wielu najsłynniejszych oper. Koncert z cyklu "Opera Viva" odbędzie się pod nazwą "Słynne chóry". Chórem i Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej dyrygował będzie jeden z największych znawców muzyki operowej - Mieczysław Dondajewski.

Opera Viva – Słynne chóry

W historię literatury operowej wpisało się wiele przedstawień, których znakiem szczególnie rozpoznawalnym są rozbudowane i efektowne, przepiękne i cieszące się wręcz legendarną popularnością partie chóralne. Niektóre z nich, starannie wybrane z najsłynniejszych oper usłyszymy w wykonaniu profesjonalnego Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, przygotowanego przez prof. Violettę Bielecką.

Chórowi towarzyszyć będzie Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą znakomitego dyrygenta Mieczysława Dondajewskiego. W swoim repertuarze Maestro Mieczysław Dondajewski ma około siedemdziesięciu oper i baletów. Całe życie zawodowe Maestro związane jest ze światem opery, nie tylko przez pracę w Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu, ale również na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie jako profesor wykształcił wielu wybitnych śpiewaków.

8.01.2012 (niedziela), godz. 19.30 A

Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Mieczysław Dondajewski – dyrygent
Magdalena Nowacka – sopran
Violetta Bielecka – przygotowanie chóru

Program:

Najsłynniejsze arie i fragmenty chóralne z oper:
S. Moniuszko – „Halka”, „Straszny dwór”
G. Verdi –„ Aida”, „Trubadur”, „Traviata”, „Moc przeznaczenia”
B. Smetana – „Sprzedana narzeczona”
V. Bellini – „Norma”
G. Puccini – „Turandot”
Ch. Gounod – „Faust”
G. Bizet – „Carmen”

Opracowanie MO
Materiały OiFP
3 stycznia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia