Śmiech na sali

"Hotel Westminster" - reż. Bogdan Ciosek - Teatr Miejski w Gdyni

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicz w Gdyni zaprezentował 6 października premierowy spektakl „Hotel Westminster". Sztuka ta została napisana przez „bezdyskusyjnego króla farsy" – jak bywa określany przez niektórych krytyków Ray Cooney. Spektakl wyreżyserował Bogdan Ciosek, korzystając z tłumaczenia Elżbiety Woźniak.

 

Nowa propozycja gdyńskiego teatru stawia sobie za zadanie – jest to jasne dla wszystkich, którzy spotkali się z twórczością Cooneya wcześniej – dostarczyć widzowi dobrą zabawę. Brak tutaj silenia się na rozbudowanie pierwotnego, zabawnego tekstu, dodawanie głębi i problematyki (jak było niedawno w przypadku spektaklu „Damy i Huzary albo Play Fredro" w Teatrze Wybrzeże). Przynosi to doskonały efekt, widownia wybucha śmiechem raz za razem - a rozbawić widownię teatralną, to przecież nie takie proste zadanie.

Cały spektakl zrobiony jest naprawdę porządnie. Aktorki i aktorzy grają bardzo dobrze (m.in. świetne role Szymona Sędrowskiego i Bogdana Smagackiego), scenografia również zasługuje na szczerą pochwałę, tak samo jak muzyka i ruch sceniczny. Całość jest dobrze dopracowana, rozwija się płynnie i daje dużo przyjemności oglądania.

„Hotel Westminster" w Teatrze Miejskim to kawał dobrej roboty teatralnej, która daje chwilę zabawy i śmiechu – w nadchodzącej jesieni tak potrzebnego. Świetna propozycja dla wszystkich, którzy chcą po prostu dobrze się bawić w teatrze.

Michał Cierzniak
Dziennik Teatralny Trójmiasto
11 października 2018
Portrety
Bogdan Ciosek

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki