Śmiechem zarazi cały świat!

"Baśń o dzielnym Radomirze " - reż. Marek Zákostelecký - + Teatr Powszechny Radomiu

2 października o godz. 17.00 na Scenie Fraszka w Teatrze Powszechnym odbędzie się prapremiera spektaklu "Baśni o dzielnym Radomirze" Marty Guśniowskiej w inscenizacji czeskiego reżysera Marka Zakostelecky'ego.

Urocza, pogodna, pełna humoru muzyczna baśń, której bohaterem jest dzielny rycerz Radomir - legendarny założyciel grodu nad Mleczną. Zastanawiacie się, dlaczego właśnie tak miał na imię założyciel Radomia? To przecież dziecinnie proste!

"Radomir! Bo jeśli imię Twe brzmi tak
To przecież wątpliwości brak!
Że jeśli imię Twe tak brzmi
To jesteś rad przez wszystkie dni!
Radomir! Radością całe zło rozgromi!
Śmiechem zarazi cały świat!
Radomir! Na pieszo mógłbym przejść i sto mil!
I nadal byłbym rad!"

Napisany na zamówienie Teatru Powszechnego tekst zaadaptował na scenę znakomity czeski reżyser, Marek Zákostelecký.

Z wypowiedzi reżysera:

"(...) To opowieść o rycerzu Radomirze, który zakochuje się w Rusałce, zaklętej podobnie jak całe miasto. Nasz bohater, Radomir, chcąc zdjąć ów czar, wybiera się w podróż do Zamku Tysiąca Komnat, do mieszkającego w nim Czarnoksiężnika. Rycerz odbywa swoją pełną przygód podróż z wiernym, choć może dość nietypowym, przyjacielem - Koniem. Stanowią nierozłączną parę. Na drodze spotykają parę niezwykłych osób i zwierzątek, których naturalnie nigdy nie zostawiają w potrzebie. (...) To taki trochę "road theatre", czyli można spodziewać się licznych zmian przestrzeni. Naszych bohaterów spotkamy na pustyni, w lesie, w krainie lodu. Żeby zobaczyć, jak ta historia się kończy, zapraszam na spektakl.

(...) "Baśń o dzielnym Radomirze" ma fajną dynamikę - została napisana tak, że trochę przypomina teatr uliczny. Jest otwarta, świeża, z ikrą...

(...) Będą oczywiście lalki, przede wszystkim pacynki, ale też maski. Skomponowana do spektaklu muzyka jest inspirowana m.in. średniowiecznymi brzmieniami, ale też... stylistyką czasów boys bandów jazzowych. Cóż... reakcja dzieci pokaże, czy spektakl będzie zabawny. Mam nadzieję, że tak."

Agnieszka Wojciechowska, "OK!Magazyn", wrzesień 2015 (fragmenty wywiadu z reżyserem)

(-)
Materiał Teatru
24 września 2015

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia