Smoki wyruszą na krakowskie ulice

10.Parada smoków w Krakowie

W Polsce ze smokami zawsze trzeba było się zmagać, czego najlepszym przykładem jest nasz smok wawelski. Z Adolfem Weltschkiem, dyrektorem Teatru Groteska, który organizuje Paradę Smoków, rozmawia Magda Huzarska-Szumiec

Czy wśród smoków, które wyruszą w sobotę na ulice Krakowa, znajdzie się choć jeden skośnooki?

To się dopiero okaże. Smoki przygotowują na paradę dzieci, więc któreś z nich może mieć taki pomysł. W tej chwili mamy 40 zgłoszeń z różnych szkół. Ich uczniowie razem ze smokami spotkają się w sobotę o godz. 11 pod hotelem Royal i przejdą ulicą Grodzką na Rynek. W tym czasie wysokie jury będzie oceniać smoki.

A czy na paradzie zobaczymy też groteskowe smoki, które występowały podczas wystawy Expo w Szanghaju?

Niestety nie zdążą one dolecieć. Wciąż są w podróży.

W Szanghaju pewnie doszło do konfrontacji smoków polskich i chińskich. Czym one się różnią?

Formą, kształtem, ornamentyką. Chińskie smoki są sprawcami dobrodziejstw, które mogą spaść na ludzi. Kiedyś były symbolem cesarzy, ale z biegiem czasu zdemokratyzowały się. Dlatego już nie tylko władcy mogli prosić je o deszcz, bogactwo... W Polsce ze smokami zawsze trzeba było się zmagać, czego najlepszym przykładem jest nasz smok wawelski.

Jak nasze smoki zostały przyjęte w Szanghaju?

Owacyjnie. Już od momentu, kiedy publiczność zaczęła wchodzić na Expo, zrobiło się sympatycznie, bo wszyscy się do naszych smoków uśmiechali, fotografowali się z nimi. Przy samej bramce zobaczyło nas ok. 500 tys. osób. Ale prawdziwa fiesta zrobiła się dopiero na trasie smoczej parady. Dziwiliśmy się, bo przewodniki podają, że Chińczycy są ludźmi powściągliwymi. A tu ich entuzjazm przeszedł wszelkie wyobrażenia.

A jak będzie wyglądała parada w Krakowie?

Zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza odbędzie się w sobotę, a druga 28 sierpnia. Wtedy planujemy widowisko na wodzie, które musieliśmy przenieść ze względu na to, co obecnie dzieje się na Wiśle i bulwarach wiślanych. Jak co roku, krakowianie mogą się spodziewać harców na wodzie. Nasze potężne smoki będą latały nad rzeką, pływały po niej, no i oczywiście ziały ogniem.

Magda Huzarska-Szumiec
Nasze Miasto - Kraków
5 czerwca 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia