Solidarni z Robkiem Paluchowskim

"Teczki" - Teatr Ósmego Dnia

2 grudnia o godz. 19 Teatr Ósmego Dnia zaprasza na spektakl "Teczki". Tym razem zagramy go w wyjątkowej sprawie - dla naszego teatralnego przyjaciela Robka Paluchowskiego z Teatru Realistycznego ze Skierniewic, który od wielu miesięcy walczy o zdrowie.

Chcemy w tej walce być razem z Robkiem. Zapraszamy wszystkich do przyjścia na spektakl. Cały dochód ze sprzedaży biletów przekażemy na leczenie Robka.

Naszym zamiarem jest zrealizowanie pewnego eksperymentu teatralno-dokumentalnego zainspirowanego odkryciem naszych własnych, indywidualnych, prywatnych dossier w zasobach akt byłej Służby Bezpieczeństwa. Są to poważne zasoby - dziesiątki akt, setki stron, kwestionariusze, charakterystyki, "analizy teatrologiczne"... Poruszająca historia śledzenia, tropienia i w końcu stawiania w stan oskarżenia... myśli, duchowych burz, intelektualnych buntów, moralnych rozterek (...)

Chcemy pokazać młodych ludzi, marzących, rozpalonych artystów, którzy szukają kształtu i granic wypowiedzi, którzy czytając wielką literaturę nie potrafią znaleźć dystansu do najważniejszych, stawianych przez nią pytań, którzy cierpią naprawdę z powodu zła świata.

I tych, funkcjonariuszy systemu, którzy pełni pogardy, a co najmniej poczucia wyższości, bo w końcu stojący po stronie władzy, tej, "która wie" - rozszyfrowują po swojemu metafory, konstruują kwestionariusze, zastępcze akty oskarżenia o przestępstwa kryminalne, szyfrogramy, raporty i opisy "zagrożenia".

Dziś patrzymy na to z dystansem, wydaje się, że znaleźliśmy wyjście z totalitarnego labiryntu, ale jego wspomnienie wciąż budzi grozę, czasem śmiech, czasem brzmi jak przestroga.

Ewa Wójciak
E-teatr
21 listopada 2011

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia