Solowy spektakl butoh "Ziarno emocji"

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

1 grudnia 2014 o godzinie 19, w Instytucie Teatralnym zaprezentowany zostanie solowy spektakl butoh "Ziarno emocji" w wykonaniu Atsushiego Takenouchi. Muzykę na żywo tworzyć będzie Hiroko Komiya.

Artysta butoh to twórca i tworzywo w jednym. Synteza ducha, ciała i umysłu w tańcu daje widzom możliwość uczestnictwa w bezgranicznej i ponadczasowej podróży do uniwersalnego źródła bytu. W trakcie spektaklu, szczupłe ciało artysty emanuje energią udzielającą się widowni, a światło i niezwykła, przypominająca dźwięki zasłyszane w naturze muzyka, dopełniają wrażenie pełnego uczestnictwa w żywym obrazie. Umiejętność przełożenia pełnego spektrum ludzkich emocji - smutku, strachu, radości - na minimalistyczny a jednocześnie niezwykle silny w odbiorze język butoh dana jest tylko tym mistrzom, którzy po latach osobistych i głębokich poszukiwań już tam dotarli. Atsushi Takenouchi jest jednym z nich.

Emocje poruszają ciałem z głębi. Jak ziarno w ziemi, zalążek uczuć tkwi w nas na długo przed tym nim dojrzeją i znajdą wyraz w nowej formie. Rozwijają się nieskończenie w całkowitej ciemności czerpiąc ze źródła ludzkiej pamięci. Ciało, którego znaczenie społeczeństwo dziś lekceważy, może uzyskać prawdziwą harmonię jedynie wtedy gdy uczucia są szczere i spontaniczne. Gdy tak nie jest, wybuchają prowadząc nas ku chaosowi - Atsushi Takenouchi.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Pompka. Butoh od lat jest w spektrum zainteresowania fundacji. Organizujemy warsztaty, spektakle a ostatnio - dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - wydaliśmy źródłową książkę "Świat butoh Kazuo Ohno". Bardzo się cieszę, że możemy zaprezentować spektakl Atsushiego Takenouchi w Warszawie - mówi Anita Zdrojewska, prezes fundacji.

Premiera spektaklu miała miejsce w 2003 roku w Paryżu podczas Festiwalu butoh.

Rezerwacja i zakup biletów na stronie www.instytut-teatralny.pl (poprzez eventim.pl) .

Atsushi Takenouchi dołączył do grupy "Hoppo-Butoh-ha" na Hokkaido w 1980. Jego ostatnie wspólne przedstawienie z grupą - "Takazashiki"(1984) było opracowane przez twórcę butoh Tatsumi Hijikata. Atsushi rozpoczął swą własną drogę "Jinen Butoh" w 1986; stworzył m.in. spektakle solo "Itteki", "Ginkan" łączące uniwersalny obraz natury, ziemi, czasów odległych i impresji chwili, spotkania z ludźmi i otoczeniem. Z projektem JINEN odbył w Japonii 3. letnią podróż wykonując w tym czasie 600 improwizacji (1996-1999). Wówczas też uczył się u twórcy butoh Kazuo Ohno i jego syna - Yoshito. Od 2002 przebywał głównie w Europie współpracując z tancerzami i aktorami z Francji, Polski, USA i innych krajów. Występował na festiwalu w Avignon, na Paris Butoh Festival i New York Butoh Festival, na których prezentował swe spektakle solo. W tym samym czasie pracował też w filmie. Ostatnia praca na Alasce i Hawajach "Wypełniony naturą" - film artystyczny o środowisku naturalnym - wkrótce będzie ukończona.

Hiroko Komiya - obrazy pochodzące z powietrza, otaczającej nas przestrzeni czy tworzone przez ciało przekształca w dźwięki - bez stałej linii melodycznej czy rytmu. Są one całkiem proste, pojedyncze, towarzyszą nam podobnie jak pogoda czy najbliższe otoczenie. Używa zarówno wody i materiałów naturalnych takich jak kamień, bambus, piach, liście, muszle jak dzwonki, bębenki czy perkusję. Od 1996, pod okiem grającego na Tabla - Masahiro Besso, uczyła się grania na "instrumentach perkusyjnych" używanych w tradycyjnej muzyce hinduskiej. W 1999 rozpoczęła współpracę z tancerzem butoh Atsushi Takenouchi. W czasie warsztatów JINEN Butoh podejmuje interakcję z oddechem i ruchem uczestników. Komponuje muzykę dla tancerzy, aktorów a także na potrzeby zajęć z dziećmi i dorosłymi osobami upośledzonymi w Japonii, Francji, USA czy Polsce. Używa też głosu w jego podstawowej, naturalnej formie. Od 2002 roku pracowała nad głosem z pieśniarzem plemiennym, poetą i perkusistą Jean C. Dussin (pieśni inuickie, afrykańskie, celtyckie, z kręgu).

(-)
Materiał Teatru
28 listopada 2014

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia