Specjalny spektakl z audiodeskrypcją

"Upiór w operze" - reż. Wojciech Kępczyński - Opera i Filharmonia Podlaska

Dzisiaj specjalny spektakl z audiodeskrypcją To ogromne wydarzenie, nie tylko dla osób niewidomych i słabowidzących. W Operze i Filharmonii Podlaskiej można podziwiać "Upiora w operze" ze specjalnie przygotowana audiodeskrypcją (dodatkowy opis słowny tego, co się dzieje na scenie) po raz pierwszy na potrzeby teatru operowego.

- Starania o wdrożenie odpowiednich rozwiązań w celu zastosowania audiodeskrypcji w operze rozpoczęliśmy już w 2007 roku - mówi Tomasz Strzymiński, prezes Fundacji

Audiodeskrypcją z Białegostoku. - Cieszymy się, że stworzone w operze warunki techniczne pozwolą niewidomym miłośnikom musicali i oper nie tylko usłyszeć partie wokalno-instrumentalne, ale także - dzięki audiodeskrypcji - poznać wizualną stronę widowiska. Scenografię, ruch, gest oraz grę aktorską. Dopiero razem tworzą one harmonijną całość i możliwe staje się prawidłowe odczytanie fabuły dzieła operowego.

Twórcy audiodeskrypcji, Emilia Sulej, Barbara Szymańska i Darek Jakubaszek, postarali się o to, by osoby niewidome i słabowidzące mogły odkryć niegasnącą magię jednego z najsłynniejszych musicali w historii.

- Dzięki audiodeskrypcji - podkreśla Barbara Szymańska z fiindacji - ale także za sprawą doskonałego reżysera Wojciecha Kępczyńskiego, znakomitych artystów i pełnych zaangażowania pracowników Opery i Filharmonii Podlaskiej, ten musical zyskuje drugie życie.

Spektakle "Upiora w operze" z audiodeskrypcją odbędą się jutro i pojutrze o godz. 19 w OiFP przy ul. Odeskiej 1. W celu rezerwacji biletów i zestawów słuchawkowych należy skontaktować się z Barbarą Szymańską, koordynatorem projektu (tel. 500 093 090; e-mail: fundacja@audiodeskrypcja.org.pl.

(uk)
Kurier Poranny
14 maja 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia