Spektakl Błażeja Peszka w Katowicach

"Meblościanka" - reż. Błażej Peszek - Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie

Spektakl Meblościanka to inicjatywa sześciorga absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Tekst napisali młodzi dramatopisarze Paulina Danecka i Tomasz Jękot. Reżyserii podjął się Błażej Peszek. Muzykę skomponował Michał Paduch, scenografię oraz kostiumy stworzył Szymon Durek. Premiera spektaklu odbyła się 16 marca 2013 r. na scenie Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie dzięki wsparciu portalu croudfundingowego Wspieram Kulturę.

„Naszym celem było stworzenie pełnowymiarowej profesjonalnej produkcji zarówno pod względem artystycznym jak i organizacyjnym, którą będziemy mogli prezentować na scenach teatralnych w Polsce oraz zagranicą. Wychodząc na przeciw obecnej sytuacji polityczno - ekonomicznej teatru realizujemy własny autorski spektakl korzystając z wiedzy i doświadczenia wyniesionego ze szkoły, międzynarodowych projektów, pracy w zawodowym teatrze oraz w filmie".

Meblościanka

Jest to spektakl o wywoływaniu duchów drzemiących w nas. W kim? Dlaczego? Jest to próba odpowiedzi na pytanie o moje, nasze, wspólne – o możliwość dialogu, o wielość monologowania. Tekst jest zabawny, jak zabawne bywają wątpliwości, zwłaszcza damskie, zwłaszcza dotyczące seksu.

Znowu?

O krok dalej. Jesteś pedałem?
A nawet jeśli, to co?
Nie podoba mi się to!

Jest to tekst o niepoprawności i niejednoznaczności – Polka-Katoliczka i Feministka w jednym płoną domu, przy jednym stole wywołują i rekonstruują.
Co to takiego, rekonstrukcja?

Inaczej – przypominanie sobie, cofanie się do korzeni – żeby zrozumieć, żeby poznać. Akt odtajania i odtajniania.

Konkretniej się nie da?

Można. Można też teoretycznie. Jest sześć postaci – każda monologuje, czasem wchodzą sobie w słowo. Są wobec – jak u Gombrowicza, i nie mniejszy to kosmos. Dyskurs na dyskursie. Każda z postaci jest trochę poza, wręcz subwersywna: Wróżka, bo wie wszystko. Czas, bo mu się nie spieszy. Piroman, bo niesie kaganek. Piosenkarka, bo śpiewa, że będzie zawsze. Pisarka, bo nie tonie. I przede wszystkim Meblościanka – bo wielopółkowa, przez co ma szanse łączyć pokolenia.

A Aktorzy?
Chcą grać. Ale o czym? Co dotyczy, dotyka nas wszystkich?

Meblościanka w reż. Błażeja Peszka, Teatr Śląski w Katowicach, Scena w Malarni 11, 12 stycznia 2014 r., godz. 19.00

(-)
Materiał Teatru
7 stycznia 2014

Książka tygodnia

Kwiatkowska. Żarty się skończyły
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marcin Wilk

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...