Spektakl chorych na schizofrenię

"Wyspa Pomylona" - reż: Katarzyna Wińska - Opera Buffa w Warszawie

Trupa Opera Buffa, w której grają osoby cierpiące na schizofrenię wystąpi w Cafe Kulturalna przy Teatrze Dramatycznym. Artyści pokażą spektakl "Wyspa Pomylona".

- Do powstania sztuki zainspirowała nas wystawa "Pióropusz Generała Hallera", którą w zeszłym roku oglądaliśmy w Muzeum Wojska Polskiego - mówi Katarzyna Wińska, reżyserka i założycielka tego niecodziennego projektu. - Był to zbiór eksponatów rzadkich i osobliwych. Sztuczna szczęka gen. Świerczewskiego sąsiadowała z protezą nogi gen. Sowińskiego, puderniczka Wandy Wasilewskiej z brzytwą Tadeusza Kościuszki. 

Aktorzy komentowali na bieżąco wystawę, a Wińska nagrywała. Taka jest bowiem metoda pracy teatru. - Przy gablocie z niemowlęcym ubrankiem słynnego szpiega jeden z aktorów stwierdził: To musiał być wyśmienity szpieg, skoro umiał się przebrać za niemowlaka - wspomina artystka. 

Inspiracją dla aktorów stały się także ekologiczne doniesienia z gazet. - Moda na budowanie sztucznych wysp ze śmieci, etnoturystyka, survival, foto-safari to taka karykaturalna próba powrotu do natury, którą sami zniszczyliśmy - mówi Wińska. - Chcemy pokazać, że ta próba jest śmieszna i skazana na niepowodzenie - dodaje. 

Spektakl rozpocznie się o godz. 19. Kosztuje: 5 zł. 

Spektakl Opery Buffo pt. "Hamlecie, czy wziąłeś lekarstwo" pokazywany był na Zamku Królewskim, w Zamku Ujazdowskim i na Wawelu, a jego druga wersja przygotowana z pacjentami szpitala w Szkocji gościła na festiwalu Fringe w Edynburgu

nat
Zycie Warszawy
19 listopada 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia