Spektakl doceniany przez krytyków!

"Aktorzy żydowscy" - reż. Anna Smolar - Teatr Żydowsk

Wciąż nie milkną echa po tegorocznych premierach Teatru Żydowskiego z Warszawy. W listopadzie Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP przyznała nagrodę im. Andrzeja Nardellego Magdzie Koleśnik za debiut w kwietniowym „Dybuku” w reżyserii Mai Kleczewskiej, a w grudniu doczekaliśmy się kolejnych wyróżnień dla „Aktorów żydowskich” w reżyserii Anny Smolar.

Premiera odbyła się w maju 2015 roku, ale od tamtej pory wciąż ukazują się kolejne recenzje. Spektakl zapraszany jest na kolejne festiwale teatralne i znalazł się w zestawieniu Gazety Wyborczej dziesięciu najlepszych spektakli w Polsce w 2015 roku. Witold Mrozek w swoim podsumowaniu napisał: Anna Smolar i Michał Buszewicz z wrażliwością i zmysłem obserwacji zrobili brawurowy i zabawny spektakl o fantazjach, uprzedzeniach i stereotypach związanych z wciąż grywającą w jidysz sceną. A przede wszystkim – pokazali światu tytułowych aktorów, świetnych artystów zasługujących na szeroką uwagę. (Witold Mrozek, GW: http://wyborcza.pl/1,75475,19393516,rok-2015-w-teatrze-dziesiec-scen-na-podsumowanie-roku.html)

Według autorów „Aktorzy żydowscy" to spektakl próbujący sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo „aktorzy" jak i „żydowscy" bywa kwestionowane. Spektakl stawia szereg pytań o status, sens i znaczenie tytułowego sformułowania. Bardziej „aktorzy" czy bardziej „żydowscy"? Panuje obiegowa opinia, że każdy z nich jest Żydem, ale prawda jest taka, że wielu z nich w momencie dołączenia do zespołu nie widziało o tej kulturze nic albo niewiele. Pochodzili z rodzin katolickich, polskich i nagle stanęli przed zadaniem wzięcia na siebie tożsamości żydowskiej. Czy odkryli w sobie fascynację czy niechęć lub może głęboko skryty antysemityzm? Warto spektakl zobaczyć, a na zachętę polecamy wywiad z reżyserką Anną Smolar przeprowadzony przy okazji festiwalu Boska Komedia 2015 wraz z fragmentami spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=4Xi8oaM-y70

Strona www (informacje, bilety, recenzje, zdjęcia): http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/aktorzy-zydowscy
Terminy: 8, 9, 10 stycznia 2016 r. (spektakle w niedziele grane są o 18.00, w pozostałe dni o 19.00)
Miejsce: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa,Plac Grzybowski 12/16

(-)
Materiał Teatru
30 grudnia 2015

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Tristan i Izolda
Ralf Pleger
Od 22 maja na platformie OperaVision ...