Spektakl dyplomowy

"Tonacja blue" - reż. Marcin Hycnar - Teatr Collegium Nobilium Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza

10 marca odbędzie się premiera “Tonacji blue” (“The Blue Room” Davida Hare’a) w reżyserii Marcina Hycnara. Będzie to dyplom podwójny – zarówno reżysera spektaklu, jak i grających w nim studentów IV roku Wydziału Aktorskiego. Kolejne przedstawienia: 11, 12 i 13 III o 19.00 w Teatrze Collegium Nobilium.

Sztuka brytyjskiego dramaturga i reżysera Davida Hare powstała na kanwie dramatu "Korowód" austriackiego pisarza przełomu XIX i XX w. Arthura Schnitzlera. Jej tematem jest współczesny obyczaj erotyczny, stosunki damsko-męskie w różnych konfiguracjach społecznych, często na styku odmiennych środowisk, mentalności i stylów życia.

Dziesięć dwuosobowych scenek układa się w erotyczny ciąg, w którym bohaterowie wędrują z jednych objęć w drugie, nigdy tak naprawdę nie doznając spełnienia. W seksualnym korowodzie splatają się losy ludzi nam współczesnych, zabawnych freaków, których na pozór dzieli wszystko: wygląd, język, pochodzenie, status materialny czy przyzwyczajenia. W gruncie rzeczy każdemu z nich tak samo doskwiera samotność, każdy czuje się obco wśród ludzi, każdy próbuje być szczęśliwy w tym zabieganym, coraz bardziej cynicznym i dekadenckim świecie kapitalistycznej wolności. "Każda z tych postaci ma swój awers i rewers - jeśli w jednej odsłonie zabiega o odrobinę uwagi, żebrze o uczucie, to w kolejnym epizodzie wykazuje się zupełnym brakiem empatii. Jednym z głównych tematów tej sztuki – twierdzi Marcin Hycnar, reżyser spektaklu dyplomowego IV roku WA – pozostaje pytanie, czy w świecie współczesnym głębsze relacje między ludźmi są w ogóle możliwe. Czy aby jedyna bliskość, na którą ludzie mogą się zdobyć, nie jest bliskością cielesną, chwilową przyjemnością, nie mającą zbyt wiele wspólnego z porozumieniem dusz, prawdziwym spotkaniem z drugim człowiekiem, rozmową szczerą i istotną".

W trakcie przedstawienia używany jest stroboskop.

premiera: 10 marca 2014 r. Teatr Collegium Nobilium

(-)
Materiał Teatru
7 marca 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...