Spektakl „Giaur" w Cricotece

"Giaur" - reż. Henryk Hryniewicki - Cricoteka w Krakowie

6 czerwca o godzinie 18.00 zapraszamy na spektakl "Giaur" zrealizowany w ramach stypendium twórczego MKiDN w kategorii Teatr – „Giaur" na podstawie tekstu Lorda Byrona w tłumaczeniu Adama Mickiewicza.

Idea projektu nawiązuje do istoty "Teatru śmierci" Tadeusza Kantora. Spektakl mimo tradycyjnej i klasycznej formy (wiersza) podejmuje problemy współczesnego świata. Nawiązanie do współczesności następuje zarówno poprzez uwypuklenie ponadczasowych treści, jak i wykorzystanie nowoczesnych środków teatralnych – projekcji wideo, multimediów, symboliki w scenografii.

Spektakl jest zrealizowany w formie ostatniej spowiedzi, w której uczestniczy Giaur – pokutnik i Ojciec Spowiednik – Widownia. Za pomocą tradycyjnej i klasycznej formy wiersza podejmuje problemy współczesnego świata. Scenografia w spektaklu, za pomocą elementów symbolicznych odnosi się do współczesnej rzeczywistości, jak równocześnie kreuje przestrzeń, w której porusza się główny bohater-Giaur. Zderzając formę klasyczną utworu Byrona ze współczesną formą wypowiedzi teatralnej i eksponując równocześnie różne estetyki wizualne, spektakl ma na celu pokazanie konfliktu, braku przystosowania i wyobcowania głównego bohatera, do otaczającego go współczesnego świata.

Nadrzędnym zagadnieniem wokół którego skonstruowana jest główna idea spektaklu jest temat śmierci. Równie istotnym tematem podejmowanym w spektaklu jest przyroda, a w szczególności brak szacunku do tego co naturalne. Natura, jak główny bohater musi uciekać, tylko, że powoli zaczyna brakować miejsca w którym można się ukryć. Użyte w spektaklu środki multimedialne takie jak projekcje video odzwierciedlają potęgę przyrody i jej żywiołów, jak i współczesne przejawy niehumanitarnego traktowania zwierząt.

Data: 6 czerwca (niedziela)

Godzina: 18:00
Bilety: 30 zł normalne, 25 zł ulgowe
Bilety dostępne TUTAJ
https://bilety.cricoteka.pl/
Wydarzenie Facebook:
https://www.facebook.com/events/390662688779061?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D
Wydarzenie Cricoteka:
https://www.cricoteka.pl/pl/premiera-spektaklu-giaur-w-cricotece/

Jakub Wydrzyński
Materiał organizatora
26 maja 2021

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...